fbpx

Whether you are a donor, advocate or volunteer, as an organization we know that our strength comes from those who support us! We appreciate the investment our donors make in the community through their financial support, the voices that rally for positive change by our advocates, and the important impact made by the people who choose to step up to serve with us as volunteers.

Here you can learn more about the companies, community partners and individuals who honored us with their gifts of financial support, shared their talents and gave of their time throughout our 2020 Campaign year (July 2020 – June 2021), as well as the investments we made in the community. We hope you’ll see that these are the people that truly are the strength in “United We’re Strong”, and invite you to recognize their contributions to positive change throughout the community by thanking them personally or supporting their business.

These donors are visionary leaders who make a difference in the lives of thousands. Thank you to the following individuals committed to driving community change through their extraordinary gifts.

Tocqueville Society ($10,000+)

Mike & Carol Anderson 

Robert & Jane Anspach 

Richard & Denise Arnos 

Mr. Brad Betz 

Alan & Susan Block 

Diana Block & Christopher Kiehl 

Pat & MaryLouise Bowe 

Richard Brunner & Jennifer Murtagh 

Elaine Canning & Daniel Kory 

Ed & Shirley Carlson 

Steven M. Cavanaugh 

Brian & Marcia Chambers 

Ms. Deborah Chapman * 

George & Leslie Chapman 

Tim& Eric Croak 

Bill & Karen DeRodes 

Steve & Michelle Detmer 

Vincent & Sandra DiPofi 

John & Mary Fedderke 

Mr. & Mrs. Jeffrey A. Finch 

Mary & Jim Foote 

Byron & Celia Foster 

Alex & Tracy Gerken 

Kevin Gilmore & Linda Hillstrom 

Stu & Jo-Jo Goldberg 

John & Julie Graham 

Arthur Hickok Trust 

Jeannie Hylant & Tom McHugh 

Pat & Ann Hylant 

Clare Hylant 

Ms. Adele M. Jasion 

Dennis & Sheila Johnson 

Amy & James Kamsickas 

Mr. Duane Kokinda 

Bob & Kim LaClair 

Arleen & Jon Levine 

Andres & Clemencia Lopez 

Jean & Ken Lovejoy 

Stephen & Mary Malia 

Jane & Tom Manahan 

Mr. Tom McHugh 

Ann L. Meier 

John & Jani Miller 

Thomas & Susan Palmer 

Wendy & Justin Pestrue 

Mr. & Mrs. William D. Rudolph 

Chad Rutkowski & Kevin Lintjer 

  1. Ann Sanford

Scott Savage 

Kelly Schmidt & Jim Johnson 

Frederick & Priscilla Schwier 

William Silverman * 

John T. Thomas 

The H.L. Thompson, Jr. Family Fund * 

Mike & Amy Toole 

David & Jaimee Weaver 

Mr. & Mrs. David K. Welles, Jr. 

Georgia E. Welles 

Dave & Cary Wise 

 

3 Anonymous Donors  

* Deceased 

Emerald Level ($7,500+)

John & Alice Hoff 

Brian & Kathi Iott 

Shaun & Darla McMackin 

Vortex Foundation 

 

2 Anonymous Donors 

Platinum Level ($5,000+)

Mrs. Muriel Applebaum 

Bob & Maithri Baxter 

Michael & Barbara Berebitsky 

Bridget & Mathew Beredo 

Tracy & Larry Bolander 

Tom & Betsy Brady 

Gerald A. Danes & Susan A. Caris 

Sara Jane & William DeHoff 

John & Hope Eastman * 

Mr. & Mrs. Richard R. Faist 

Todd Fister & Miwako Monden 

Tony & Deb Flores 

Matthew Fortunak & Family 

Matthew & Melissa Franklin 

Harbaugh Family Foundation 

Ann W. Hartmann 

Joseph & Jennifer Heckendorn 

Mr. & Mrs. William Himmel 

Jim & Kristine Hoffman 

James  J. Jaros 

John & Eileen Juvinall 

Jim & Lori Kellett 

Brian & Shay Kennedy 

Mr. & Mrs. David Lepow 

Jon & Christy Lyons 

Mr. Mark Marcucci 

Tim & Maureen Martindale 

Rodney & Pamela Masney 

George S. & Nancy Ambers Massar 

Ms. Sandra Mather 

Michael & Judith McGowan 

Jon & Nan Mick 

Joe & Bev Rideout 

Ms. Patricia Page Ross 

Mr. Ryan T. Rothacker 

P Russell 

Marcio Sandri 

Gunner Smith 

Matt, Beth, Dominic, & Ruby Smith 

Karen & Gerald Striph 

Mr. Brian Valentine 

Mr. Andrew White 

Ms. Jennifer Wolfenbarger 

 

 

1 Anonymous Donor 

* Deceased  

Gold Level ($3,000+)

Mr. & Mrs. James E. & Karen R. Adams 

Jeannie & Michael Aldrich 

Laurie & Rick Avery 

William & Louise Barkan 

Dave Baymiller 

Ms. Brandi Bennington 

Jackie & Bubba Berenzweig 

Doug & Deanna Berner 

Donna J. Bogan 

Stephen & Lisa Bowe 

Drs. Emily Freeman Brown & Samuel Adler 

Dr. Harold Brown & Dr. Marsha Bordner 

Mr. David Burley 

John & Barbara Burson 

Mr. Gregory Cepak 

Mrs. Lorraine S. Coe 

William & Lori Covert 

Michael & Jennifer Coy 

Andy & Bethany Dale 

Janet Daniel 

Fred & Linda Deichert 

Jim Ferris 

Mark & Wendy Gramza 

Mr. John Graybeal 

John & Wendy Haudrich 

Eric &  Pamela Hepburn 

Betsy & Trevor Hurner 

Mr. David Moore Jackson 

Joel & Casey Jerger 

Billie & Henry Johnson 

Kevin Kill 

Mr. & Mrs. David Koenig 

Stan & Kathy Korducki 

Mr. & Mrs. Allan & Suzanna Libbe 

Doug & Sherri Liedberg 

Molly Lynch 

Carmie Maloney 

Marsha Manahan & Thomas Killam 

Matt & Sally McQueen 

Murry & Maureen Mercier 

Jolene Miller & Donna Steppe 

Ms. Elaine M. Moore & Mr. David J. Bauer 

Mr. & Mrs. James Nordmeyer 

Dr. & Mr. Anthony N. Novakovic 

Brian & Nipa Petrucci 

David & Lisa Rectenwald 

David & Susan Reed 

Pete & Robin Reese 

John & Janell Reynolds 

Kevin & Karen Rohrs 

Mr. Christopher Ruth 

Robert & Sue Savage 

Sean & Carolyn Savage 

Phil & Kirsten Sebek 

Carter Smith * 

Scott & Amy Steele 

Dale & Maria Theis 

Mr. J. R. Toland 

Paul & Kerri Townley 

Luke & Kirsta Tull 

Rick & Susan Vogel 

Don & Barbara Wachowiak 

Scott & Denise Walsh 

Rachel Watson 

Lynn & Joe Wieligman 

Frederick E. Williams 

Steve & Marybeth Zerby 

 

3 Anonymous Donors  

* Deceased 

Silver Level ($2,000+)

Aziz & Ann Aghili 

Mr. Shaun Ahn 

Ms. Allison M. Anderson 

Leonard A. & Janice K. Anderson 

Ken & Lynn Balogh 

David & Julie Blaida 

James Blaszczyk 

Mr. Frank W. Bloomquist 

Ms. Victoria Bruning 

Mr. Jose Manuel Canovas 

Angela Bodley Carter 

David Charvat 

Ed Church 

Joseph & Barbara Cleveland 

Timothy & Monica Connors 

Zachary Dalton 

Fred & Carri Dannhauser 

Peggy Debien 

Heath A. Diehl 

Dr. Haig Donabedian 

Peter & Deanne Douglas 

Mr. Daniel Dower 

Joan & Robert Drew 

Mrs. Stephanie DuPree 

George & Pat Eistetter 

Kristina Eiting 

Mark & Karen Evans 

Alison Lanza Falls 

Leroy & Nancy Feltz 

Beth & Bret Fry 

Alison Frye 

Mark Frye 

James & Joni Gibb 

Susan Gilmore 

Mr. John W Gobrogge 

Alice Godsey & Steven Lange 

Dr. Mark & Tina Hablitzel 

Bob Hawker 

Michelle & Michael Heben 

Charles & Laurie Heid 

Matt & Karla Hoverman 

Andrew T. Juette 

Mr. & Mrs. Robert A. Kelleher 

Tom & Patti Kolena 

Mr. Benjamin Kramer 

John & Ana Kraus 

Mr. & Mrs. Ronald Lang 

Steven & Tracy Leamy 

Tom & Colleen Lopez 

Maurice & Carmel Manning 

Ed & Rose Markel 

Kevin R. McCourt 

Bill & Heather McDonnell 

Tom & Jane Milbrodt 

The Milz Family 

Holly Monsos 

Justin & Julie Moor 

Henry L. Morse 

Mike & Julie Murphy 

Matthew & Renee Oberts 

Kevin & Cheryl O'Connor 

Jaon & Comfort Ofori 

Diane & Thomas Ohns 

Kevin & Karen Pituch 

Bill & Mary Jane Pridgeon 

Ms. Jeanne M. Pritchard 

Mario Procacinni 

David & Erin Rabuano 

Kim & Jared Reichert 

Robb & Emilie W. Rose 

Wendy & Greg Roszczipka 

Brad &  Monica Rowe 

Peter & Jan Ruma 

Mr. & Mrs. Michael Scalzo 

Chris & Lori Schadewald 

Jeff Schaller 

John & Tracy Schinharl 

Rick & Marita Schneider 

Ryan & Teresa Scott 

Trina & Jay Secor 

John & Mary Sue Siciliano 

Peter & Marcia Silverman 

Dr. Peter Smythe & Dr. Eileen Quinn 

Kimberly & Doug Sosko 

Dr. Cindy Staudt 

Mr. & Mrs. James E. Stewart 

Rebecca Swisher 

John & Yolanda Szuch 

Anne & Brian Bennett 

Brad Toft 

Mr. Rob Tonjes 

Mr. & Mrs. Mark & Merideth Wagoner 

Ms. Julie K. Wasserman 

David & Heidi Waterman 

Mr. Russell John Wiese 

Ms. Valerie Wiley 

Gary & Pam Wilson 

William & Amy Wolff 

Lisa & Phillip Wurster 

Jeremy & Kara Zeisloft 

Tina J. Zeiter 

Mr. Jon R. Zvanovec 

 

9 Anonymous  Donors  

Bronze Level ($1,000+)

Mr. & Mrs. Dennis Addis 

Julie Albring 

Mr. & Mrs. Tim Alter 

Mr. Darcy T. Andecover 

Mr. Colin Anderson 

Ms. Frances H. Anderson 

Lamar & Tianna Anderson 

Mr. Scott Anderson 

Heidi Appel & Jack Schultz 

Roman Arce & Linda Alvarado-Arce 

Bob & Mary Arquette 

Ms. Amy Ashworth 

Philip & Ann Baatz 

Tom & Kate Backoff 

Janet Ballweg 

Brian P. Barger 

Jeff Barnesky & Jessica Biggs 

Robert & Tricia Barnhart 

Mr. & Mrs. Michael Barrett 

Mr. Aaron Bartko 

Ms. Lisa A. Bartko 

Melissa Bell 

Tricia & Tim Bell 

Eric & Brandie Benington 

Terry A. & Connie L. Bennett 

Dr. & Mrs. Paul &  Berlacher 

David &  Becky Berland 

R.L. & Karen Berry 

Matt & Angela Bierschbach 

Barry & Holley Biniker 

Jason A. Bissell 

Thomas & Anne Marie Blank 

John Bleau 

Linda D. Bockbrader 

Steven S Bogart 

John & Laurie Boggs 

Elizabeth Bolden 

Ron Alan Bortner 

Jeff & Marcia Bourdo 

Laura Bowles 

David &  Diane Braun 

Alison Brinkman 

Greg Brogley 

Mr. Robert L. Brossia 

Mr. Robert L. Brossia 

Maureen G. & Stephen F. Brown 

Jenny  Bruns 

Brian & Deborah Bubp 

Mr. James E. Buerk 

Chris Burchett 

Keith & Susan Burwell 

Paul S. & Dawn M. Buskey 

Todd & Tosha Carman 

Joe Carraway 

Carmelo & Stefania Carrubba 

Khary & Brandi Carson 

Mr. Sam Carson 

Jody Carstensen 

Mr. & Mrs. Robert J. Casaletta 

Brent Cassata 

Mr. Mark Cassin 

Ms. Christine Castellano 

Gary Cavitt 

Mr. Jerrod R. Chaney 

Beth Charvat 

Byron & Kitsy Choka 

Jason & Katie Christen 

Mr. Tyrone Cleveland 

Dr. Lessie L. Cochran 

Jeffrey C. Cole 

Kelly & John Colley 

Lauren Collier & Scott Meienburg Family 

Jonathan Collins 

Mr. Kenneth J. Connell 

Nick & Gail Conrad 

Mr. Robert Cook 

Gary J. Coon 

Cary R. Cooper 

Brian & Rolanda Copley 

John Coppage 

Karen & George Coppens 

Mr. Nick Cosentino 

Stephanie Cousino 

David & Denise Coyle 

Tricia Cullop 

Nathan & Jennifer Czerniejewski 

James Dalton 

Bret & Leslie Danks 

Dr. Milo L. Danzeisen 

Dr. George & Christine Darah 

Paul & Anita Daverio 

Susan Dawley 

Thomas K & Donna M Dawson 

Matt & Bethany Deakins 

Lori Decker 

Todd & Teri Deindoerfer 

Scott G. Deller 

Chris Denman  

Mr. Mark D. Denny 

Thomas & Karen Dillon 

David A. & Wilma M. DiManna 

Ms. Dawn R. Doak 

Ms. Mari K. Doerfler 

Tod F. & Beth A. Donley 

Ms. Miranda Douglas 

Ms. Linda Dove & Dr. Paul Many 

Ryan Drewes 

Ms. Diane C. Dunbar 

Brian Dunlay 

Mr. Jeff A. Dutkiewicz 

Pete Dzubay 

Ms. Leann Earp 

Jim & Laura Eckert 

Louise &  Mike Ehrick 

Aaron Eidenier 

John M Ellinger 

Brian Epstein 

Nigel Esterhuizen 

Jim Euting 

Sheila & Robert Evans 

Mr. & Mrs. Thomas Farell 

The Farschmans 

Edward T. Fifer 

Rodney R. & Patrice L. Filcek 

James Filiere 

Mr. Michael Finch 

Mr. & Mrs. William G. Fischer 

Julie & Tom Flannagan 

Aaron & Angie Flynn 

Mike & Jessica Ford 

Alvin L. Glick Foundation Inc. 

Chris & Dorey Fox 

Kurt & Lynn Franck 

Jeremy Frenznick 

Robert & Carol Frey 

Jerid & Janelle Friar 

Mr. Joseph Herman Frisch 

Robert & Sandra Frisch 

Mrs. Barbara E. Fry 

Mr. Scott Fry * 

Dale & Carolyn Gaerke 

Marty Gallagher 

Sheron Garmon 

Rick & Jen 

Mrs. Shirley Gentile 

Ann & Greg Glamm 

Drs. Amira & Sabry Gohara 

Ms. Amanda H. Goldsmith 

Scott & Becky Goodwin 

Ronald Grant 

Rick A. Gray 

Melissa Greenlee  

Jerry Greiner 

The Griffin Family 

Justin & Mackenzie Gross 

Karen & Greg Grove 

Ken & Sheila Gruenhagen 

Ron & Anne Guiliani 

Erin & Michael Hachtel 

Mrs. Joan D. Haigh 

Faith  A. Hairston 

Luke Hale 

The Hall Family 

Ms. Ellen Hallett 

Lynn & Nancy Halterman 

Mr. Dean Hamlet 

Terry & Kim Hammer 

Dr. Samuel H. Hancock 

Lena Harris 

Rod & Lisa Harris 

Thomas A. Hart 

Susan Hartman Muska & Nicholas F. Muska 

Ken & Shelly Hayes 

Jeanie & John Hayward 

Mr. & Mrs. Todd M. Hehl 

Rick & Judy Heidebrink 

Mr. Richard D Heltzel 

Bill & Fredi Heywood 

Elizabeth Higgins 

Kristi Hill 

Ed Hoffman 

Ireatha Hollie 

Tom Hopkins 

Lauren Comai Hornberger 

Ms. Tira Houston 

John & Kimberly Howard 

Alexandra Huguelet 

Mr. James L. Hussey 

Michael & Tina Hylant 

Sandra M. Hylant 

Craig Jablonski & Kory Meinhart 

Adam R. Jackson 

Frank & Lynn Jacobs 

Mr. & Mrs. John Jacoby 

Dave, Susie, Jim & Michael Jagodzinski 

Frank & Barb Jannazo 

Ms. Cari Jennings 

Kimat & Sudesh Jindal 

Jason & Karen Johnson 

Paul & Laura Johnson 

Phil Johnson 

Steve Johnson 

Jack & Teri Jones 

Mr. Michael P. Jones 

Ms. Alyce R. Juby 

Russ Kahler 

Marcie Kaminski 

The Hon. Marcy C. Kaptur 

Russ & Amny Karban 

Mr. Douglas E. Kearns 

Jill Kegler 

Rebecca & Ken Kelly 

Bryan & Erica Kelm 

Willis & Faith Kieninger Jr. 

Paulette D. Kilmer 

Paul & Julie Kinney 

Mr. Mark Knierim 

Martin Koch 

Ms. Judy Kochan 

John & Jill Kolbeck 

Mr. Stanley Joseph Kolebuck 

David Kontur 

The Koralewski Family 

Mark Korn 

Ken & Janet Kowalski 

Mrs. Carol A. Kraus 

Jim & Diane Krieger 

David L. Kuhl 

Steve Kunkel 

Bob & Kelly Kurczewski 

Rachel Lake 

Nancy & James Lapp 

Ryan Laskey 

Joel & Shirley Levine 

Wil & Gina Levins 

Paul Lewandowski 

Jim & Melissa Lewis 

Mr & Mrs John G Lewis 

Rebecca Liebes 

Latisha D.Liggins 

Kathi & Thomas Lyke 

Lyle & Margaret MacAulay 

Richard & Laura MacMillan 

Cynde & Doug Mahood 

Laurie Mancinotti 

Ms. Rhiannon Marcinek 

Steve & Susie Marquardt 

Mr. Scot A. Masell 

Ms. Anne Mason 

Ms. Margaret R. Mason 

Todd Mason 

Cheryl & Don Mathewson 

Connie Maxwell 

Ann M. McCauley 

Trudy McCauley 

Judy McCracken 

Mr. Patrick McManus 

Joe & Chris McNeely 

Brad & Kathy Mefferd 

Merkel Family 

Frank S. Merritt 

Seth & Amanda Metzger 

Gail & Don Mewhort, III 

Timothy & Debra Meyer 

Jodi Miehls 

David & Susan Rowland Miller 

Fred & Kathryn Miller 

Jason Miller 

Jon P. & Kathryn Whitta Miller 

Michael R. Miller 

Stephen Miller 

Rick & Paula Mlcek 

Mr. Donald M. Moline 

Lawrence Moon 

Ms. Beth Grime Mooney 

Jane Moore 

Brad & Joyce Morgan 

Susan E. Morgan 

Katria Morris 

Matt & Amanda Morris 

Emily M. Morrison 

Brenda Moyer 

Mr. Jarrod Muchewicz 

Kevin  Mulder 

Kevin & Dani Mullan 

Ryan & Laura Murphy 

Shaun & Emily Murray 

Brent  & Janeen Mussery 

Mike & Amy Natyshak 

Paul Nel 

Timothy & Kristen Nicholson 

John F. Nickoloff 

Ms. Susan Y. Noble 

Ms. Susan Marie Noel 

Miss Debra D. Overton 

Terri & John Payak III 

John & Julie Payeff 

Jeff & Dana Periat 

Catherine & Brandon Perry 

Mr. Jason M. Perry 

James D. Philo 

Mary Ellen Pisanelli 

Maureen & Shawn Pittenger 

Tom & Carol Pletz 

Timothy Pogacar 

Michael & Nannette Pollock 

Dr. & Mrs. Harvey  Popovich 

Craig & Sharon Price 

Jack & Terri Radke 

Jeremy A. Rapp 

Barb Rardin 

Harlan & Lynette Reichle 

Brian & Erica Reid 

Paul & Kathy Renberg 

Nicole Rene de Cotret 

Eduardo Restrepo 

Anne Rex 

Glenn & Mary Richter 

Paul E. Rickman, Jr. 

Anne Marie Riley 

Mr. & Mrs. Richard Rios 

Karen Roberts 

Mr. Chris Robinson 

Mr. Jeffrey J. Robinson 

Mr. Shane Robinson 

Mr. Timothy J. Robinson 

Rosche Family Charitable Fund George & Janine Rosche 

Michael J. Rosenberg 

Greg Rossler 

Emily Ruckel & David Stillman 

Philip J. Rudolph, Jr. 

Frederick L. & Lyntia M. Ruffin 

Kelly Savage 

Jim Scheib 

Anne & Brian Schenk 

Warren & Rosemary Schlievert 

Stacy Schmidt 

Robert & Lori Schoch-Mann 

Brian & Tonia Schoen 

Adam Schoesler 

Mr. Robert W. Schoonmaker 

Scott & Constance Schultz 

Nicholas Schunck 

Joshua Schuyler 

Lynne M Scott 

Gary & Andrea Sears 

Mr. David J Semproch 

Stephen Serchuk 

Rob & Tara Shamy 

Barry Shaner 

Jim & Marsha Shaw 

Geoffrey & Angela Shook 

Andy Shupe 

Mr. Chris N. & Mrs. Carrie M. Sim 

Chris & Niki Simon 

Joseph & Gail Simpson 

Stephanie Skoutelas 

Mark & Robin Smigelski 

Arthur & Constance Smith 

Mr. Michael David Smith 

Mr. William A. Southern 

Chris & Debbie Spegele 

Sharon Speyer &  Dean Monske 

Branch & Jackie Springer 

Mr. Adam Squire 

Mr. Quinton A. St. John 

Jason Stark 

Mr. Jeff Stegeman 

Maureen & Michael Stevens 

  1. Scott & Rita Stewart

Charles Stocking 

Sherideen S. Stoll & Michael S. McDonald 

Jon J. Strole 

Mr. Robert Stump 

Olivia K. Summons 

Stephen & Sara Swiergosz 

Scott Sylak 

Trent & Amy Tayler 

Mr. & Mrs. Craig Teamer 

Drs. Phillip & Carol Teitlebaum 

Ms. Amanda J. Tetreau 

Lisa Thompson 

Travis & Jennifer Thompson 

Bonnie Tibitowski 

Wayne Tolmie 

Ms. Sarah J. Tracy 

Fred & Julie Treuhaft 

Margy & Scott Trumbull 

Henley Family Trust 

Nicole Tuck 

Denny Tucker 

Ann M. Tuskan 

Ms. Mary M. Ugljesa 

Michael Ugljesa 

Dirk & Julie VanHeyst 

The Family of Michael & Anne Veh 

Rob & Ann Vogelsong 

Nathan & Michelle Walker 

Eric Walker 

Sarah Ward 

Mr. & Mrs. Thomas Waterman 

Michael Weintraub 

Roberta & Roy Weisz 

Vilson Wentz 

Mary J. Westphal 

James F. White, Jr. 

Paul & Martha Wielinski 

Jeff & Janna Wilke 

Lisa Wincek 

Thomas & Kelli Winston 

Richard & Cheryl Wolff 

Megan & Travis Wolfinger 

Jennifer Wuertz 

Rick & Kara Yokum 

Mr. & Mrs. Thomas L. Young 

Lisa Yunker 

Angie Zalesak 

Cynthia M. Zalewski 

Allen M. Ziemkiewicz 

Mark & Gretchen Zyndorf 

  

55 Anonymous Donor  

* Deceased  

Their passion fuels actions that improve lives and lift up our neighborhoods. Thank you to the following individuals committed to lifting up our community through their volunteer leadership as community reviewers, committee members and board members.

United Way Board of Directors

Lamar Anderson 

Asha Barnes 

Robert Baxter 

Frank Bloomquist 

MaryLouise Bowe 

Angela Carter 

Robert Casaletta 

Andy Dale 

Kevin Dalton  

Beth Deakins 

Vince DiPofi 

Alex Gerken 

Stuart Goldberg 

Eric Heintschel 

Joel Jerger 

James Kamsickas 

Jill Kegler 

Angela Lucas 

Bill McDonnell 

Andrew Newby 

Craig Teamer 

Brad Toft 

Les Thompson  

Brian Valentine 

Committees of the Board of Directors

Audit/Finance Committee

Andy Dale 

Richard (Dick) Faist 

John Lewis 

Rashesh Shah 

Branch Springer 

Joe Sweeney 

Craig Teamer 

Compensation Committee

Joel Jerger 

Jill Kegler 

Digital Strategy Committee

Dr. Camelia Arsene 

Asha Barnes 

Matthew Fahnestock 

Dr. Karen Johnson-Webb 

Jill Kegler 

Rodney Masney 

Brian Pitera 

Anne Timonere Bennett 

Keith Weathers 

Executive Committee

Robert Casaletta 

Beth Deakins 

Joel Jerger 

Jill Kegler 

Craig Teamer 

Governance Committee

Robert Baxter 

Frank Bloomquist 

Alex Gerken 

Joel Jerger 

Jill Kegler 

Pension Committee

Joyce Blanton 

Adele Jasion 

Russell Mitchell 

Robert Pruger 

Melissa Wetzel 

Lee Wunschel 

Supply Chain Advisory Committee 

Karen Eboch 

Steven Fitzpatrick 

Bryan Geha 

Ryan Geske 

Crystal Glambin 

Robert Goodwin 

Mike Hart 

Janette Hennan 

Timothy Jakacki 

Jill Kegler 

Stephanie Kleinschmidt 

Tim Leonard 

Jennifer Pastorek 

Wendy Pestrue 

Phil Platz 

Chad Rutkowski 

Jana Youtzy 

Ottawa County

Advisory Council

  • Ed Carlson – Chair
  • Brenda Barton
  • Jennifer Buch
  • Bob Candage
  • Hayward Evans
  • Alison Falls
  • Kathy Gallogly
  • David Gamez
  • Emily Gerber
  • Ruthann House
  • Jessica Kowalski
  • Angie Lipstraw
  • Connie Roberts
  • April Schalk
  • Amy Skolnik
  • Sara Stahl
  • Cindy Staudt
  • Michaela Valenta

Impact Standing Committee

Brenda Barton 

Kathy Gallogly 

Lynne O'Neal 

April Schalk 

Cynthia Staudt 

Revenue Standing Committee

Edgar Carlson 

Clarrisa Djohari 

Hayward Evans 

Alison Falls 

Jessica Singerling 

Amy Skolnik 

Shanna Strouse 

Wood County

Advisory Board

Melissa Bell 

Sylvia Chandler-Umbles 

Kyle Clark 

Brady Gaskins 

Beth Genson 

Melinda Kale 

Claude Kilpatrick 

Cameron Kusmierek 

Mindy McCarthy 

V Rosser 

Michael Rywalski 

Christopher Shope 

Maria Simon 

Community Impact

Community Impact Cabinet

Robert Casaletta 

Kimberly Cutcher 

Reena Dar 

Beth Deakins 

Rachel Gagnon 

Adam Hafer 

Chad Henderly 

Vonzelle Hill 

Valerie Moffitt 

Justin Rex 

Virginia Rosser 

Jan Ruma 

Elizabeth Schoen 

Vagish Vela 

United Way Affinity Groups

AFRICAN AMERICAN LEADERSHIP COUNCIL

AALC Joint Council 

Tyrome Alexander 

Asha Barnes 

Amanda Davis 

Marcus Harrison 

Betina Layson 

Lenora McIntyre 

Reginald Temple 

Leadership Development Committee 

Asha Barnes 

Timothy Clark 

Marcus Harrison 

Lenora McIntyre 

Reginald Temple 

Membership Committee 

Amanda Davis 

Betina Layson 

Strategic Partnership 

Tyrome Alexander 

EMERGING LEADERS

Executive Committee

Daniel Imfeld 

Sarah Marsh 

Macy Miekstyn 

Dylan Orwig 

Bradley Powell 

Felicia Sanchez 

Adam Thrush 

CONTINUE UNITED

Executive Committee

Mary Arquette 

Jeffrey Finch 

Ruthann Finch 

John Graham 

Robert Kurczewski 

Jane Moore 

Scott Steele 

Jennifer Vancil 

WOMEN’S INITIATIVE

Women's Initiative Board 

Jessica Biggs 

Jill Blackburn 

Tammie Brainard 

Nicole Candle 

Julie Diener 

Melissa Glaze 

Erin McPartland 

Kathryn Miller 

Sherri Rutter 

Kristine Smith 

April Smucker 

Erin Tupper 

Brandi Walerius 

Deborah Williams 

Leadership Committee 

Jessica Biggs 

Julie Diener 

Brenda Furrer 

Veronica Garrett 

Cheryl Johnson 

Melissa Pershing 

Bonnie Tibitowski 

Membership & Outreach Committee 

DaiJa Banks 

Jill Blackburn 

Melissa Glaze 

Angela Nowak 

Molly Patterson 

Amy Popelar 

Sherri Rutter 

Kristine Smith 

Kristie Standfield 

Pursuing Inspiration Event Committee 

Tammie Brainard 

Nicole Candle 

Kelly Childress 

Veronica Garrett 

Kathryn Miller 

Sherri Rutter 

Kimberly Sader 

Kristine Smith 

Campaign

Campaign Cabinet

Mary Arquette 

MaryLouise Bowe 

Alex Gerken 

Stuart Goldberg 

Wendy Gramza 

Jill Kegler 

Michael Lagger 

Rodney Masney 

Ann McCauley 

Jon Miller 

Stephen Miller 

Kristen Nicholson 

Ed Sintic 

Tony Totty 

Campaign Managers

Laurie Adams - DGL Consulting Engineers, LLC  

Carol Akens - Grogan's Towne Chrysler Jeep Dodge Ram  

Heidi Appel - University of Toledo  

Lisa Austin - Otsego Local School District Otsego Board of Education 

Nanette Austin - City of Toledo  

Marisa Bailitz - Trust Company Family Offices  

Renea Bais - City of Toledo  

Michelle Beard - Mail It, Corp.  

Emily Beat - Bollin Label Systems  

Melissa Bell - Signature Bank, NA  

Mathew Bierschbach - SSOE Group  

Roxanne Bixler - Criminal Justice Coordinating Council  

Donna Bogan - Hartmann - Bogan Associates  

Kimberly Bogedain-Tiley - Legal Aid of Western Ohio (LAWO)  

Hannah Bor - Northwood Local Schools  

Patricia Borger - Appliance Center  

Alice Bower-Gonce - Equitas Health  

Heather Bradley - Toledo Regional Chamber of Commerce  

Gregory Braylock - ProMedica Toledo & Toledo Children's Hospitals 

Dan Brechbill - AT&T  

Lauren Brewer - Meijer, Inc. #211  

Amanda Brooks - Paramount Health Care  

Brian Brough - Sun Federal Credit Union  

Jason Brown - Lucas County Veterans Service Commission  

Connie Bucher - Spengler Nathanson P.L.L.  

Linda Cassidy - City of Toledo Water Treatment Collins  

Connie Castro - Meijer, Inc 

Allison Champion - Kennametal  

Matthew Chlebowski - Tireman/Auto Service Centers  

Susanne Colby - Lucas County Domestic Relations Court  

Raquel Colon - Columbia Gas  

Kate Condon - Welch Packaging Group, Inc.  

James Conner - Anthony Wayne Local Schools  

Teri Crawford - Ernst & Young LLP  

Melinda Cree - Dental Center of Northwest Ohio  

Shirley Crockett - Buckeye Health Plan  

Luann Croy - Lar Mar Foods  

Kimberly Cryan - Greater Toledo Community Foundation  

Jane Curry - Principle Business Enterprises, Inc.  

Jessica Curtis - Hylant  

Andrew Dale - Hylant  

Lance Dasher - Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov 

Lynne Davis - Promedica Senior Care  

Jeffrey Day - Willis Day Storage Company  

Alicia DeCant - Libbey Inc.  

Amy Delbosque - Lucas County Human Resources  

Mary Ann Diamond - Lutheran Social Services of Northwestern Ohio 

Janese Diem - Wood County Government Offices  

Jamie Dixon - Gilmore Jasion Mahler, Ltd 

Clarrisa Djohari - US Gypsum Company  

Abby Donnell - Owens Corning 

Dana Dorsey - Reichle Klein Group  

Daniel Dower - KeyBank  

Yvonne Dubielak - Toledo GROWs Agency 

James Duggan - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Dasa Dzierwa - ProMedica Health System  

Joan Easler - City of Toledo Water Distribution  

Barbara Ehret - Charlie's Dodge Chrysler Jeep Ram  

Amy Elliott - Welch Packaging Group, Inc.  

Richard Eppstein - Better Business Bureau  

Christie Fair - Rudolph Libbe Inc.  

Emily Faust - Janotta & Herner Inc 

Jonathon Fauvie - Medical Mutual of Ohio  

Myrna Fellers - Mira + Kolena, Ltd.  

Sheryl Fennel - Oakley Industries Sub Assembly  

Kristen Filzer - The Image Group  

Kimberly Finch - Buckeye Broadband  

Lindsay Fish - City of Toledo Water Reclamation Bayview Park 

Andrea Flowers - Palmer Energy Company  

Barbara Ford - City of Bowling Green  

Denise Fox - Meijer, Inc. #116  

Kathleen Frank - GBQ  

Carol Franks - Toledo Port Council  

Lawrence Friedman - Toledo Building Services  

Ronda Friesel - SSOE Group  

Alison Frye - Signature Bank, NA  

Brittany Fulton - Hart Associates  

Marla Garner - YWCA Northwest Ohio  

Tracy Garufos - East Toledo Family Center  

Sandra Garverick - City of Oregon  

Susan Gilmore - Waterford Bank, N.A.  

Jan Gluth - Port Clinton City School District  

Andy Golding - Kripke Enterprises  

Amanda Goldsmith - PNC  

Cathleen Goss - OCP Contractors, Inc.  

Bethany Grabarczyk - CMS Corporation  

Luke Grable - Directions Credit Union  

Gayle Grove - Ernst & Young LLP  

Esther Guardiola - Columbia Gas  

Robin Guidera - The Cocoon  

Christine Gustin - Girl Scouts of Western Ohio  

Jamie Haack - Unison Health  

Don Hafner - Sheet Metal Workers Local 33  

Lawrence Hamann - The Kroger Company  

Terri Hamilton - Rossford Exempted Village School District 

Jill Hanely - Welltower Inc.  

Johnnie Hannah - City of Toledo Information & Communications Technology 

Karen Hannah - TH Plastics, Inc.  

Danyal Harris - Libbey Inc.  

Sarah Hartung - ProMedica Flower Hospital  

Cole Hatfield - TDH Enterprises  

Gwendalyn Haynes Burel - City of Toledo Fire & Rescue Operations  

Julie Healy - General Truck Sales of Toledo  

Todd Hehl - GEMA Automotive Inc. Ballas Buick GMC 

Eric Heintschel - Huntington  

Katherine Hennicken - TTL Associates, Inc.  

Julie Heuerman - BioFit Engineered Products  

Mary Himmelein - Educational Service Center of Lake Erie West 

Valerie Hinojosa - Oregon City Schools Oregon Board of Education 

Stacy Hoffmann - Lucas Metropolitan Housing Authority  

Diane Holderman - Troy Energy LLC-IPA  

Shannon Holley - ProMedica Wildwood Orthopedic & Spine Hospital 

Michelle Hopings - Lucas County Department of Planning & Development/Building Regulations 

Amanda Hopkins - Chrysler, Toledo Machining & UAW Local 1435 

  1. Sue Houston - Bowling Green State University 

Paula Howell - City of Toledo Clerk of Council  

Kristin Hunt - Plante & Moran, PLLC  

Elizabeth Hupp - O-I Glass, Inc 

Debbie Ivan - City of Perrysburg  

Miranda Jarouche - Lucas County Auditor’s Office  

Phyllis Jarvis - Heidelberg Distributing Company  

Heather Jerew - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Joel Jerger - Premier Bank  

Victoria Jerome - Findley  

Jori Jex - Valentine Theatre  

Charlotte Jones - Reichle Klein Group  

Michael Jones - Fifth Third Bank  

Mark Kanz - Energy Harbor Corp  

Patrick Kaplan - Therma-Tru Corporation  

Tracey Keaton-Dangler - Republic Development, LLC  

Suzanne Keller - Jones & Henry Engineers, Ltd 

Chelsea Khristov - Hylant  

Maureen King - Kiemle-Hankins Company  

Rosario King - Meijer, Inc. #156  

Stephanie Kleinschmidt - Dana Incorporated - Maumee, OH  

Kerry Klima - First Solar  

Bethany Knestrick - Lucas County Solid Waste  

Casey Koss - Buehrer Group Architects and Engineers Inc. 

Jason Kraus - HB Magruder Memorial Hospital  

Stephanie Krouse - Glasstech, Inc 

Mary Kunckel - Lucas County Board of Commissioners  

Cindy Large - Dunbar Mechanical, Inc.  

Michele Lashuay - Toledo-Lucas County Port Authority  

Liz Lauck - Wood County Committee on Aging  

James Layman - Treu House of Munch, Inc.  

Phillip Lee - Shumaker, Loop & Kendrick, LLP  

Jared Lefevre - Eastman & Smith Ltd.  

Marie Letizia - KUKA Toledo Production Operations LLC  

Rebecca Liebes - Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc. 

Charley Linden - Mobile Meals of Toledo, Inc.  

Kellie Loar - Dental Center of Northwest Ohio  

Shannon Loar - Huntington  

Lorene Lofgren - Lucas County Children Services Board  

Adrienne Longoria - Cleveland-Cliffs  

Larry Loutzenhiser - Lucas County Clerk of Courts  

Molly Lowry - Middough Inc.  

Amy Loyer - Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse 

Josette Ludwig - The Douglas Company  

Elizabeth Lyons - City of Toledo Municipal Court - Clerks  

Ellen Macke - Columbia Gas  

Richard MacMillan - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Allison Mandula - McLaren St. Luke's Hospital  

William Mann - Boys & Girls Clubs of Toledo  

Theresa Marez - Biro Manufacturing Company  

Wendy Martin - Shumaker, Loop & Kendrick, LLP  

Karen Mayfield - Ottawa Hills Schools  

Rex Maze - Chrysler Toledo Assembly Complex  

Holly McCormick - Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc. 

Stephanie McCormick - Savage & Associates, Inc.  

Karen McCoy - Toledo Day Nursery  

Thomas McGuire - All American Coach Company  

Stephanie McGurk - Spartan Chemical Company, Inc.  

Erin McPartland - Maumee Valley Habitat for Humanity  

Annette Meek - City of Toledo Building Inspection Division 

Valerie Megyesi - Northwestern Water & Sewer District  

Julie Meisner - Lucas County Sheriff's Office  

Sandra Mercurio - L K L Engineers, Ltd.  

Stephanie Merkle - Columbia Gas  

Dee Meyer - Rosenboom Machine & Tool  

Macy Miekstyn - ProMedica Toledo & Toledo Children's Hospitals 

Mary Mikesell - Kuhlman Corporation  

Zachary Mikolajczyk - The Lathrop Co 

Amanda Miller - AT&T  

Diana Miller - Lucas County Juvenile Court  

Jani Miller - Central Travel & Ticket, Inc.  

Michelle Miller - Superior Uniform Sales, Inc 

Anthony Miracola - City of Toledo Transportation Division  

Susan Misejka - Romanoff Industries, Inc.  

Steven Mishka - Kennametal  

Claudia Mitchell - City of Toledo Streets, Bridges and Harbors 

Denise Mitchell - Lucas County Family & Children First Council 

Valerie Moffitt - Local Initiatives Support Corporation  

Kimberly Jill Molnar - Metroparks Toledo Foundation Employees 

Kara Moore - Lucas County Engineer's Office  

Candi Morales - Associated Spring Raymond  

Bradford Morgan - Kennametal  

Heather Morley - Meijer, Inc. #118  

Regina Mosley - Lucas Metropolitan Housing Authority  

Kristie Mundt - Lucas County Facilities  

Jennifer Musto - Avient  

Lisa Nagel - Owens Community College  

Kathy Nail - Lucas County Board of Developmental Disabilities 

Amanda Nelson - Hileman Associates  

Shawn Nelson - Marshall & Melhorn, LLC  

Rachael Novak - Washington Local Schools  

Abby Oddo - Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio 

Tara O'Rourke - ProMedica Continuing Care Services 

Holly Pappada - Hospital Council of Northwest Ohio  

Gina Patro - Lucas County Prosecutor's Office  

Allison Paxton - White Dealerships of Toledo  

Julie Payeff - The Andersons, Inc.  

David Perkins - Lucas County Recorder’s Office  

Jason Perry - Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania 

Caroline Powers - SSOE Group  

Laurie Prala - Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania 

Benjamin Pushka - Lucas County Offices & Lucas County Board of Commissioners  

Adrienne Radebaugh - Bowling Green City Schools  

Sophia Ramos - Columbia Gas  

Robin Ratliff - Lucas County Sanitary Engineer  

Alan Raven - Geo. Gradel Co 

Brook Reddish - The Collaborative Inc.  

Ryan Reiter - Lucas County Auditor's Office  

Gina Ritzman - YMCA/JCC of Greater Toledo  

Karen Roberts - Lucas County Children Services Board  

Lindsay Roberts - Hylant  

Suzanne Roberts - Hartung Title Agency, Inc.  

Christina Rodriguez - Mom's House 

Emily Rodriguez - City of Toledo Fire & Rescue Operations  

Kevin Rohrs - CliftonLarsonAllen LLP  

Kelly Romaker - CliftonLarsonAllen LLP  

Hans Rosebrock - Toledo Edison/A FirstEnergy Company  

Meghan Roth - Marshall & Melhorn, LLC  

Cheryl Rothschild - Read For Literacy, Inc 

Jessica Rumpf - North American Science Associates, Inc.  

Bill Sanford - City of Sylvania  

Bethany Sattler - Metroparks Toledo Foundation  

Elizabeth Savage - ProMedica Health System  

Nancy Savage - Matrix Technologies, Inc.  

Cortney Schaefer - Dental Center of Northwest Ohio  

Vicki Schmidt - Lucas County Emergency Services  

Lori Schoch-Mann - Signature Bank, NA  

Adam Schoesler - NSS Enterprises, Inc 

Scott Schoffer - Continental Secret Service Bureau, Inc.  

Lee Schultz - City of Toledo Engineering Services  

Kathy Selking - Toledo-Lucas County Public Library  

Cindy Shaneck - Buehrer Group Architects and Engineers Inc. 

Andy Shawaker - Midland Title Agency of Northwest Ohio, Inc. 

Bree Shollenberger - McNaughton-McKay Electric Company  

Christine Shultz - Toledo Refining Company  

Isabel Sloan - The Blade  

Cindy Smith - Barkan & Robon, Ltd.  

Patricia Smith - Lucas County Board of Elections  

Tiffany Smith - Cooper-Standard Automotive  

Tina Smith - Children's Resource Center  

Shernea Smithers - AT&T  

Kimberly Sosko - Jones-Hamilton Company  

James Speiser - Materion - Brush Performance Alloys  

Susan Spencer - Wood County Educational Service Center  

Lisa Spotts - Rossford Exempted Village School District 

Jessica Steeb - Heidelberg Distributing Company  

Nikki Stegeman - Hylant  

Dwight Stewart - Toledo Public Schools  

Sandy Stewart - North Baltimore Local School District  

Jill Sulewski - City of Maumee  

Missy Sullivan - Ohio CAT  

Connie Szymanski - Toledo Engineering Company, Inc.  

Taylor Thornton - Owens Community College  

Michael Todak - LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A. 

Helen Topp - Regal Rexnord  

Hope Truckor - Adelante - The Latino and Community Resource Center 

Meghan Tubbs - Equitas Health  

Nikki Tuck - Signature Bank, NA  

Pamela Tucker - Signature Associates  

Don Turner - Southeastern Container, Inc 

Michelle Turner - WGTE-TV 30 Public Media  

Crystal Tyo Mathias - The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates 

Robert Valasek - Mondelez International Mondelez Global LLC 

Laura Vargyas - City of Toledo Sewer & Drainage  

Dan Vassallo - Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA 

Carmen Vega-Perez - Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE) 

Marlo Veller - Buckeye Health Plan  

Melanie Wadsworth - Civista Bank  

Beth Wagner - Rehmann  

Kimberly Waniewski - Pilkington NSG 

Liz Watson - Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio 

Bradley Waugh - Malone, Ault & Farell  

Christine Weber - UPS  

Matthew Weigle - UPS  

Andrew Weiner - Morgan Stanley Wealth Management  

Colleen Weirich - Meijer, Inc. #117  

Kristina White - Springfield Local Schools  

Michelle Wiczynski - Meijer, Inc. #115  

Vincent Wiggins - Lucas County Auditor's Office  

Tracey Wild-Burns - Hammill Manufacturing Company  

Deborah Williams - Morgan Stanley Wealth Management  

Erin Williams - Eastwood Local School District  

Latisha Williams - Mental Health & Recovery Services Board of Lucas County 

Kellyn Wilson - The Ohio & Michigan Paper Company  

Taylor Winston - The Toledo Museum of Art  

Tracy Wise - YMCA/JCC of Greater Toledo  

Barb Witkowski - Catholic Club  

James Witt - Lake Local Schools  

Dianne Woodruff - Poggemeyer Design Group  

Nancy Woodward - NWO Building & Construction Trades Council 

Ashley Wright - Unison Health  

Elizabeth Wright - Wood County Hospital  

Fionne Wright - Family and Child Abuse Prevention Center  

Andrew Wysong - Harbor Behavioral Health  

Kelly Yakumithis - Lucas County Prosecutor's Office  

Laurel Zawodny - Bowling Green State University 

Your commitment to our community ensures success is an option for everyone. Below is a list of our 2020-2021 Community Partners supported through your generous donations. *Grantees are listed alphabetically by organization and the program supported by United Way of Greater Toledo community grants is shown in italics. If you are seeking a list of our current grantees, click here.

Education

Benton-Carroll-Salem Local Schools - Acorn Alley & Rocket Overtime, Launch Pad 

Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio - Beyond Schools Walls 

Boys & Girls Clubs of Toledo - Building Competencies 

Catholic Club - Club Care 0-5 

Children's Resource Center - Parenting Education 

Harbor - Supporting Early Emotional Development (SEED) 

Mom's House - Early Childhood Education 

Ottawa Family Advocacy Center - CASA, Grand Love, Til Next Time Mentoring 

Partners in Education of Toledo - Mentors in Toledo Schools 

Perrysburg Heights Community Association - Reaching New Heights   

Port Clinton City School District - Champions for Children, Kindergarten Readiness 

Toledo Day Nursery, Inc. - Early Care & Education 

Toledo Early Learning Coalition, Inc. - Shared Services Alliance for Kindergarten Readiness 

Toledo Public Schools - Schools as Hubs 

Tutor Smart - Make Every Hour Count 

University of Toledo Foundation - Rx for Literacy Reach Out & Read 

Wood County Education Service Center - Community Learning Centers STARS Program 

YMCA / JCC of Greater Toledo - Success in Schools 

YMCA of Greater Toledo, Day52 - Neighborhood Hubs 

YWCA of Northwest Ohio - Early Childhood Partnership, Baby Talk, Child Care Resource & Referral 

Financial Stability

American Red Cross of NW Ohio - Family Emergency Response Services 

Great Lakes Community Action Partnership - Wood County Financial Opportunity Center 

Local Initiatives Support Corporation (LISC) - Toledo Financial Opportunity Centers 

Ottawa County Community Support Services - Sutton Center Community Outreach 

Social Services for the Arab Community - ADVANCE Employment & Training Program 

Health

Connecting Kids to Meals - Summer & Afterschool Meal Program 

Dental Center of Northwest Ohio - Comprehensive Dental Care Program 

Equitas Health - Mpowerment for a Healthy Toledo 

Family and Child Abuse Prevention Center - Children's Advocacy Center, Domestic Violence Court Advocacy Program 

Grace Community Center - Closing the Food Insecurity & Health Disparity Gap 

Hospital Council of Northwest Ohio - Community Health Improvement Plan, Getting Healthy Zone 

La Conexion de Wood County - Solidarios: Bridging the Gap 

Neighborhood Health Association - Patient Navigation 

Ottawa Senior Resources - Home Care Assistance Program 

Sofia Quintero Art & Cultural Center - CENARE 

The University Church - Healthy Food for Healthy Families 

Toledo GROWs – Garden & Nutrition Education 

Toledo Lucas County CareNet - Access to Health Care 

Wood County Educational Service Center - Maumee MaKERS 

YMCA/JCC of Greater Toledo - Live Well 

YWCA of Northwest Ohio - Rape Crisis CenterCorporate Partners & Organizations 

Health

Family House - Emergency Shelter 

Habitat for Humanity Wood County - Homeowner Repair Program 

Leading Families Home - Steps to Home Housing 

Lighthouse Sober Living - Sober Living Facility 

Ottawa County Community Support Services - Ruth Ann's House 

St. Paul's Community Center - The Shelter/Winter Crisis 

The Cocoon - Access to Safety & Healing for Survivors of Domestic & Sexual Violence 

Toledo-Lucas County Homelessness Board - Housing Problem Solving 

YWCA of Northwest Ohio - Domestic Violence Shelter 

Zepf Center - Safety Net 

Our partners are champions and advocates for solutions that will change lives for the better. Thank you to the following partners for their extraordinary contribution to our mission.

Community Raffle, Donor Appreciation Rewards Program & iPledge Organizations

The Anderson's  

African Safari Wildlife Park 

Art & Soul at the Library 

Fowl & Fodder 

Handlebar Toledo 

Imagination Station 

Jupmode 

Kengo Sushi & Yakitori 

Maddie & Bella Coffee Roasters 

Melissa Glaze, Realtor  

National Museum of the Great Lakes 

Nothing Bundt Cakes 

Renaissance Hotel 

Renegade Fitness 

Sing Into Reading 

Snook's Dream Cars 

Souk 

Stranahan Theater 

Tapped 419 Truck 

Toledo Alliance for the Performing Arts 

Toledo Mud Hens 

Toledo Museum of Art 

Toledo Spirits 

Toledo Walleye 

Toledo Zoo 

Tonica Yoga 

Valentine Theater 

YMCA/JCC of Greater Toledo 

Campaign Participation Awards

Excellence (100% participation)

  • Adelante
  • Boys & Girls Clubs of Toledo
  • Central Travel & Ticket, Inc.
  • Family and Child Abuse Prevention Center
  • Girl Scouts of Western Ohio
  • Hospital Council of Northwest Ohio
  • Local Initiatives Support Corporation
  • Mom’s House
  • PolyOne Corp
  • Read For Literacy, Inc.
  • The Lathrop Co.
  • Toledo Day Nursery
  • Toledo Engineering Company, Inc.
  • Toledo GROWs
  • Toledo Regional Chamber of Commerce
  • United Way of Greater Toledo
  • Willis Day Storage Company

Distinction (90 – 99% participation)

  • Cleveland-Cliffs
  • Owens Corning
  • YWCA Northwest Ohio

Achievement (75 – 89% participation)

  • American Red Cross of Northwest Ohio
  • Better Business Bureau
  • CliftonLarsonAllen LLP
  • East Toledo Family Center
  • Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Hileman Associates
  • Owens-Illinois, Inc.
  • Romanoff Industries, Inc.
  • Rudolph Libbe Inc.
  • Welltower Inc.

Honorable (60 – 74% participation)

  • Eastman & Smith Ltd.
  • Hylant
  • Legal Aid of Western Ohio, Inc.
  • Owens Corning
  • Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Signature Bank, NA
  • The Image Group
  • The Trust Company
  • US Bank – Oak Harbor

Appreciation (50% – 59% participation)

  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc.
  • Auto-Owners Insurance Company
  • Directions Credit Union
  • Equitas Health
  • Findley
  • First Federal Bank
  • Jones-Hamilton Company
  • MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Regal (Marathon Special Products)
  • TH Plastics, Inc.
  • UPS
Campaign Performance Awards

Pinnacle Companies (Raising $500,000+ Annually)

      Dana Inc. 

      O-I 

Pillar Companies (Raising $100,000 – $499,999 Annually)

The Anderson's  

Block Communications 

Energy Harbor  

Fifth Third Bank  

Hylant 

Owens Corning 

SSOE 

UPS 

Best in Show – Awarded to companies that have run an outstanding campaign utilizing best practices and met or exceeded prior campaign year’s card value

The Anderson's  

Area Office on Aging  

Block Communications 

Central Travel 

Dana Inc. 

Directions Credit Union 

Eastman & Smith 

Fifth Third Bank  

Gilmore Jasion Mahler  

Huntington Bank 

Hylant 

Kennametal 

KeyBank 

The Lathrop Co. 

Nysus Solutions 

O-I 

Palmer Energy Company 

PBE 

PNC 

Premier Bank 

Rudolph Libbe/Gem 

Savage 

Signature Bank  

SSOE 

Toledo Public Schools 

Toledo Refining 

Trust Company Family Offices 

Wood County Hospital 

LIVE UNITED Award – Recognizes a company with more than 50 employees that has the highest gift per captia of their campaign benefitting United Way

Marshall Melhorn 

Small Companies LIVE UNITED Award – Recognizes a company with less than 50 employees that has the highest gift per capita of their campaign benefitting United Way

Republic  Development 

Small But Mighty – Recognizes a company with less than 50 employees who had the largest percentage increase in their campaign

McNaughton-McKay Electric 

Game Changer Award – Recognizes the company with more than 50 employees who had the largest percentage increase in their campaign

Bowling Green City Schools 

Best Use of Web/New Media/Technology – Awarded to a company that utilizes an innovative use of technology to engage, inform, and educate employees in United Way’s work

Buckeye Broadband 

Campaign Manager Hall of Fame 2020 Inductees – Recognizes outstanding leaders who bring inspiration and energy to their campaign and implement best campaign practices

Mathew  Bierschbach - SSOE  

Andy Dale - Hylant 

Jamie Dixon - Gilmore Jaison & Mahler 

Dan Dower - KeyBank 

Amanda Goldsmith - PNC 

Luke  Grabel - Directions Credit Union 

Elizabeth  Hupp - O-I Glass 

Mike  Jones - Fifth Third Bank 

Stephanie Kleinschmidt - Dana 

Zachary Mikolajczyk - Lathrop 

Jeanne O'Riordon - Gilmore Jaison & Mahler 

Julie Payeff - The Andersons 

CEO Involvement Hall of Fame 2020 Inductees – Recognizes companies where the CEO serves as a model for coporate and employee philanthropy and is a visible United Way advocate

Alex  Gerken - Fifth Third Bank 

Kevin Gilmore - Gilmore Jaison & Mahler 

Steve  Sass - Nysus Solutions 

Jeff Schaller - Rudolph Libbe 

Barry Shaner - Directions Credit Union 

Top Labor/Management Campaign Partnership – Awarded to a company whose United Way advocacy is demonstrated by labor and management working together

Energy Harbor 

Best Leadership Giving 

The Anderson's  

Area Office on Aging  

Avient 

Directions Credit Union 

Hylant 

KeyBank 

PBE 

Savage 

Wood County Hospital 

YMCA/JCC of Greater Toledo 

Top New Campaign – Awarded to a company running a new workforce campaign that introduces United Way’s work through presentation, inspiring employees to LIVE UNITED

ASM Global 

Industry Innovation – 

Dana Inc. 

Best Year Round Engagement

The Anderson's  

Bowling Green State University  

Buckeye Broadband 

City of Toledo 

Dana Inc. 

GBQ 

Gilmore Jasion Mahler  

Huntington Bank 

Hylant 

The Lathrop Co. 

LMH 

O-I 

Owens Corning 

Palmer Energy Company 

SSOE 

The Tabernacle 

Toledo Edison 

Toledo Public Library 

Trust Company Family Offices 

Outstanding United Way Advocate

Fair Housing Center  

Toledo Public Library 

Top Community Partnership

Family House 

Healthy Lucas County 

Leading Families Home 

LISC 

LMH 

St. Paul's Community Center 

Toledo GROWS 

Toledo-Lucas County Homelessness Board 

Volunteer Engagement

Hylant 

Top Donor Experience

Grace Community Center 

Habitat for Humanity of Wood County 

Portage Resale Center 

United We're Strong

SSOE 

Engagement Awards

Top Year-Round Engagement – Awarded to true champions for improving lives in our community, instilling a year-round workplace engagement plan with United Way in respect to communication, education, involvement, and volunteerism

The Anderson's  

Bowling Green State University  

Buckeye Broadband 

City of Toledo 

Dana Inc. 

GBQ 

Gilmore Jasion Mahler  

Huntington Bank 

Hylant 

The Lathrop Co. 

LMH 

O-I 

Owens Corning 

Palmer Energy Company 

SSOE 

The Tabernacle 

Toledo Edison 

Toledo Public Library 

Trust Company Family Offices 

Outstanding United Way Advocates – Awarded to individuals who have served as strong United Way advocacy partners, and, more specifically, have been outspoken advocates on behalf of children living in Lucas, Ottawa and Wood counties 

Fair Housing Center  

Toledo Public Library 

Top Volunteer Engagement – Awarded to companies that encourage employees to give back via volunteerism through United Way, with specific focus on advancing education, income, and health in our community

Hylant 

Community Partner Awards

Top Community Partnership – Awarded to community partners that demonstrate best practices in community engagement, collaborating with others, and creating impact through partnerships

Family House 

Healthy Lucas County 

Leading Families Home 

LISC 

LMH 

St. Paul's Community Center 

Toledo GROWS 

Toledo-Lucas County Homelessness Board 

Campaign Managers

Laurie Adams - DGL Consulting Engineers, LLC  

Carol Akens - Grogan's Towne Chrysler Jeep Dodge Ram  

Heidi Appel - University of Toledo  

Lisa Austin - Otsego Local School District Otsego Board of Education 

Nanette Austin - City of Toledo  

Marisa Bailitz - Trust Company Family Offices  

Renea Bais - City of Toledo  

Michelle Beard - Mail It, Corp.  

Emily Beat - Bollin Label Systems  

Melissa Bell - Signature Bank, NA  

Mathew Bierschbach - SSOE Group  

Roxanne Bixler - Criminal Justice Coordinating Council  

Donna Bogan - Hartmann - Bogan Associates  

Kimberly Bogedain-Tiley - Legal Aid of Western Ohio (LAWO)  

Hannah Bor - Northwood Local Schools  

Patricia Borger - Appliance Center  

Alice Bower-Gonce - Equitas Health  

Heather Bradley - Toledo Regional Chamber of Commerce  

Gregory Braylock - ProMedica Toledo & Toledo Children's Hospitals 

Dan Brechbill - AT&T  

Lauren Brewer - Meijer, Inc. #211  

Amanda Brooks - Paramount Health Care  

Brian Brough - Sun Federal Credit Union  

Jason Brown - Lucas County Veterans Service Commission  

Connie Bucher - Spengler Nathanson P.L.L.  

Linda Cassidy - City of Toledo Water Treatment Collins  

Connie Castro - Meijer, Inc 

Allison Champion - Kennametal  

Matthew Chlebowski - Tireman/Auto Service Centers  

Susanne Colby - Lucas County Domestic Relations Court  

Raquel Colon - Columbia Gas  

Kate Condon - Welch Packaging Group, Inc.  

James Conner - Anthony Wayne Local Schools  

Teri Crawford - Ernst & Young LLP  

Melinda Cree - Dental Center of Northwest Ohio  

Shirley Crockett - Buckeye Health Plan  

Luann Croy - Lar Mar Foods  

Kimberly Cryan - Greater Toledo Community Foundation  

Jane Curry - Principle Business Enterprises, Inc.  

Jessica Curtis - Hylant  

Andrew Dale - Hylant  

Lance Dasher - Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov 

Lynne Davis - Promedica Senior Care  

Jeffrey Day - Willis Day Storage Company  

Alicia DeCant - Libbey Inc.  

Amy Delbosque - Lucas County Human Resources  

Mary Ann Diamond - Lutheran Social Services of Northwestern Ohio 

Janese Diem - Wood County Government Offices  

Jamie Dixon - Gilmore Jasion Mahler, Ltd 

Clarrisa Djohari - US Gypsum Company  

Abby Donnell - Owens Corning 

Dana Dorsey - Reichle Klein Group  

Daniel Dower - KeyBank  

Yvonne Dubielak - Toledo GROWs Agency 

James Duggan - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Dasa Dzierwa - ProMedica Health System  

Joan Easler - City of Toledo Water Distribution  

Barbara Ehret - Charlie's Dodge Chrysler Jeep Ram  

Amy Elliott - Welch Packaging Group, Inc.  

Richard Eppstein - Better Business Bureau  

Christie Fair - Rudolph Libbe Inc.  

Emily Faust - Janotta & Herner Inc 

Jonathon Fauvie - Medical Mutual of Ohio  

Myrna Fellers - Mira + Kolena, Ltd.  

Sheryl Fennel - Oakley Industries Sub Assembly  

Kristen Filzer - The Image Group  

Kimberly Finch - Buckeye Broadband  

Lindsay Fish - City of Toledo Water Reclamation Bayview Park 

Andrea Flowers - Palmer Energy Company  

Barbara Ford - City of Bowling Green  

Denise Fox - Meijer, Inc. #116  

Kathleen Frank - GBQ  

Carol Franks - Toledo Port Council  

Lawrence Friedman - Toledo Building Services  

Ronda Friesel - SSOE Group  

Alison Frye - Signature Bank, NA  

Brittany Fulton - Hart Associates  

Marla Garner - YWCA Northwest Ohio  

Tracy Garufos - East Toledo Family Center  

Sandra Garverick - City of Oregon  

Susan Gilmore - Waterford Bank, N.A.  

Jan Gluth - Port Clinton City School District  

Andy Golding - Kripke Enterprises  

Amanda Goldsmith - PNC  

Cathleen Goss - OCP Contractors, Inc.  

Bethany Grabarczyk - CMS Corporation  

Luke Grable - Directions Credit Union  

Gayle Grove - Ernst & Young LLP  

Esther Guardiola - Columbia Gas  

Robin Guidera - The Cocoon  

Christine Gustin - Girl Scouts of Western Ohio  

Jamie Haack - Unison Health  

Don Hafner - Sheet Metal Workers Local 33  

Lawrence Hamann - The Kroger Company  

Terri Hamilton - Rossford Exempted Village School District 

Jill Hanely - Welltower Inc.  

Johnnie Hannah - City of Toledo Information & Communications Technology 

Karen Hannah - TH Plastics, Inc.  

Danyal Harris - Libbey Inc.  

Sarah Hartung - ProMedica Flower Hospital  

Cole Hatfield - TDH Enterprises  

Gwendalyn Haynes Burel - City of Toledo Fire & Rescue Operations  

Julie Healy - General Truck Sales of Toledo  

Todd Hehl - GEMA Automotive Inc. Ballas Buick GMC 

Eric Heintschel - Huntington  

Katherine Hennicken - TTL Associates, Inc.  

Julie Heuerman - BioFit Engineered Products  

Mary Himmelein - Educational Service Center of Lake Erie West 

Valerie Hinojosa - Oregon City Schools Oregon Board of Education 

Stacy Hoffmann - Lucas Metropolitan Housing Authority  

Diane Holderman - Troy Energy LLC-IPA  

Shannon Holley - ProMedica Wildwood Orthopedic & Spine Hospital 

Michelle Hopings - Lucas County Department of Planning & Development/Building Regulations 

Amanda Hopkins - Chrysler, Toledo Machining & UAW Local 1435 

  1. Sue Houston - Bowling Green State University 

Paula Howell - City of Toledo Clerk of Council  

Kristin Hunt - Plante & Moran, PLLC  

Elizabeth Hupp - O-I Glass, Inc 

Debbie Ivan - City of Perrysburg  

Miranda Jarouche - Lucas County Auditor’s Office  

Phyllis Jarvis - Heidelberg Distributing Company  

Heather Jerew - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Joel Jerger - Premier Bank  

Victoria Jerome - Findley  

Jori Jex - Valentine Theatre  

Charlotte Jones - Reichle Klein Group  

Michael Jones - Fifth Third Bank  

Mark Kanz - Energy Harbor Corp  

Patrick Kaplan - Therma-Tru Corporation  

Tracey Keaton-Dangler - Republic Development, LLC  

Suzanne Keller - Jones & Henry Engineers, Ltd 

Chelsea Khristov - Hylant  

Maureen King - Kiemle-Hankins Company  

Rosario King - Meijer, Inc. #156  

Stephanie Kleinschmidt - Dana Incorporated - Maumee, OH  

Kerry Klima - First Solar  

Bethany Knestrick - Lucas County Solid Waste  

Casey Koss - Buehrer Group Architects and Engineers Inc. 

Jason Kraus - HB Magruder Memorial Hospital  

Stephanie Krouse - Glasstech, Inc 

Mary Kunckel - Lucas County Board of Commissioners  

Cindy Large - Dunbar Mechanical, Inc.  

Michele Lashuay - Toledo-Lucas County Port Authority  

Liz Lauck - Wood County Committee on Aging  

James Layman - Treu House of Munch, Inc.  

Phillip Lee - Shumaker, Loop & Kendrick, LLP  

Jared Lefevre - Eastman & Smith Ltd.  

Marie Letizia - KUKA Toledo Production Operations LLC  

Rebecca Liebes - Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc. 

Charley Linden - Mobile Meals of Toledo, Inc.  

Kellie Loar - Dental Center of Northwest Ohio  

Shannon Loar - Huntington  

Lorene Lofgren - Lucas County Children Services Board  

Adrienne Longoria - Cleveland-Cliffs  

Larry Loutzenhiser - Lucas County Clerk of Courts  

Molly Lowry - Middough Inc.  

Amy Loyer - Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse 

Josette Ludwig - The Douglas Company  

Elizabeth Lyons - City of Toledo Municipal Court - Clerks  

Ellen Macke - Columbia Gas  

Richard MacMillan - MacMillan, Sobanski & Todd, LLC  

Allison Mandula - McLaren St. Luke's Hospital  

William Mann - Boys & Girls Clubs of Toledo  

Theresa Marez - Biro Manufacturing Company  

Wendy Martin - Shumaker, Loop & Kendrick, LLP  

Karen Mayfield - Ottawa Hills Schools  

Rex Maze - Chrysler Toledo Assembly Complex  

Holly McCormick - Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc. 

Stephanie McCormick - Savage & Associates, Inc.  

Karen McCoy - Toledo Day Nursery  

Thomas McGuire - All American Coach Company  

Stephanie McGurk - Spartan Chemical Company, Inc.  

Erin McPartland - Maumee Valley Habitat for Humanity  

Annette Meek - City of Toledo Building Inspection Division 

Valerie Megyesi - Northwestern Water & Sewer District  

Julie Meisner - Lucas County Sheriff's Office  

Sandra Mercurio - L K L Engineers, Ltd.  

Stephanie Merkle - Columbia Gas  

Dee Meyer - Rosenboom Machine & Tool  

Macy Miekstyn - ProMedica Toledo & Toledo Children's Hospitals 

Mary Mikesell - Kuhlman Corporation  

Zachary Mikolajczyk - The Lathrop Co 

Amanda Miller - AT&T  

Diana Miller - Lucas County Juvenile Court  

Jani Miller - Central Travel & Ticket, Inc.  

Michelle Miller - Superior Uniform Sales, Inc 

Anthony Miracola - City of Toledo Transportation Division  

Susan Misejka - Romanoff Industries, Inc.  

Steven Mishka - Kennametal  

Claudia Mitchell - City of Toledo Streets, Bridges and Harbors 

Denise Mitchell - Lucas County Family & Children First Council 

Valerie Moffitt - Local Initiatives Support Corporation  

Kimberly Jill Molnar - Metroparks Toledo Foundation Employees 

Kara Moore - Lucas County Engineer's Office  

Candi Morales - Associated Spring Raymond  

Bradford Morgan - Kennametal  

Heather Morley - Meijer, Inc. #118  

Regina Mosley - Lucas Metropolitan Housing Authority  

Kristie Mundt - Lucas County Facilities  

Jennifer Musto - Avient  

Lisa Nagel - Owens Community College  

Kathy Nail - Lucas County Board of Developmental Disabilities 

Amanda Nelson - Hileman Associates  

Shawn Nelson - Marshall & Melhorn, LLC  

Rachael Novak - Washington Local Schools  

Abby Oddo - Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio 

Tara O'Rourke - ProMedica Continuing Care Services 

Holly Pappada - Hospital Council of Northwest Ohio  

Gina Patro - Lucas County Prosecutor's Office  

Allison Paxton - White Dealerships of Toledo  

Julie Payeff - The Andersons, Inc.  

David Perkins - Lucas County Recorder’s Office  

Jason Perry - Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania 

Caroline Powers - SSOE Group  

Laurie Prala - Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania 

Benjamin Pushka - Lucas County Offices & Lucas County Board of Commissioners  

Adrienne Radebaugh - Bowling Green City Schools  

Sophia Ramos - Columbia Gas  

Robin Ratliff - Lucas County Sanitary Engineer  

Alan Raven - Geo. Gradel Co 

Brook Reddish - The Collaborative Inc.  

Ryan Reiter - Lucas County Auditor's Office  

Gina Ritzman - YMCA/JCC of Greater Toledo  

Karen Roberts - Lucas County Children Services Board  

Lindsay Roberts - Hylant  

Suzanne Roberts - Hartung Title Agency, Inc.  

Christina Rodriguez - Mom's House 

Emily Rodriguez - City of Toledo Fire & Rescue Operations  

Kevin Rohrs - CliftonLarsonAllen LLP  

Kelly Romaker - CliftonLarsonAllen LLP  

Hans Rosebrock - Toledo Edison/A FirstEnergy Company  

Meghan Roth - Marshall & Melhorn, LLC  

Cheryl Rothschild - Read For Literacy, Inc 

Jessica Rumpf - North American Science Associates, Inc.  

Bill Sanford - City of Sylvania  

Bethany Sattler - Metroparks Toledo Foundation  

Elizabeth Savage - ProMedica Health System  

Nancy Savage - Matrix Technologies, Inc.  

Cortney Schaefer - Dental Center of Northwest Ohio  

Vicki Schmidt - Lucas County Emergency Services  

Lori Schoch-Mann - Signature Bank, NA  

Adam Schoesler - NSS Enterprises, Inc 

Scott Schoffer - Continental Secret Service Bureau, Inc.  

Lee Schultz - City of Toledo Engineering Services  

Kathy Selking - Toledo-Lucas County Public Library  

Cindy Shaneck - Buehrer Group Architects and Engineers Inc. 

Andy Shawaker - Midland Title Agency of Northwest Ohio, Inc. 

Bree Shollenberger - McNaughton-McKay Electric Company  

Christine Shultz - Toledo Refining Company  

Isabel Sloan - The Blade  

Cindy Smith - Barkan & Robon, Ltd.  

Patricia Smith - Lucas County Board of Elections  

Tiffany Smith - Cooper-Standard Automotive  

Tina Smith - Children's Resource Center  

Shernea Smithers - AT&T  

Kimberly Sosko - Jones-Hamilton Company  

James Speiser - Materion - Brush Performance Alloys  

Susan Spencer - Wood County Educational Service Center  

Lisa Spotts - Rossford Exempted Village School District 

Jessica Steeb - Heidelberg Distributing Company  

Nikki Stegeman - Hylant  

Dwight Stewart - Toledo Public Schools  

Sandy Stewart - North Baltimore Local School District  

Jill Sulewski - City of Maumee  

Missy Sullivan - Ohio CAT  

Connie Szymanski - Toledo Engineering Company, Inc.  

Taylor Thornton - Owens Community College  

Michael Todak - LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A. 

Helen Topp - Regal Rexnord  

Hope Truckor - Adelante - The Latino and Community Resource Center 

Meghan Tubbs - Equitas Health  

Nikki Tuck - Signature Bank, NA  

Pamela Tucker - Signature Associates  

Don Turner - Southeastern Container, Inc 

Michelle Turner - WGTE-TV 30 Public Media  

Crystal Tyo Mathias - The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates 

Robert Valasek - Mondelez International Mondelez Global LLC 

Laura Vargyas - City of Toledo Sewer & Drainage  

Dan Vassallo - Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA 

Carmen Vega-Perez - Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE) 

Marlo Veller - Buckeye Health Plan  

Melanie Wadsworth - Civista Bank  

Beth Wagner - Rehmann  

Kimberly Waniewski - Pilkington NSG 

Liz Watson - Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio 

Bradley Waugh - Malone, Ault & Farell  

Christine Weber - UPS  

Matthew Weigle - UPS  

Andrew Weiner - Morgan Stanley Wealth Management  

Colleen Weirich - Meijer, Inc. #117  

Kristina White - Springfield Local Schools  

Michelle Wiczynski - Meijer, Inc. #115  

Vincent Wiggins - Lucas County Auditor's Office  

Tracey Wild-Burns - Hammill Manufacturing Company  

Deborah Williams - Morgan Stanley Wealth Management  

Erin Williams - Eastwood Local School District  

Latisha Williams - Mental Health & Recovery Services Board of Lucas County 

Kellyn Wilson - The Ohio & Michigan Paper Company  

Taylor Winston - The Toledo Museum of Art  

Tracy Wise - YMCA/JCC of Greater Toledo  

Barb Witkowski - Catholic Club  

James Witt - Lake Local Schools  

Dianne Woodruff - Poggemeyer Design Group  

Nancy Woodward - NWO Building & Construction Trades Council 

Ashley Wright - Unison Health  

Elizabeth Wright - Wood County Hospital  

Fionne Wright - Family and Child Abuse Prevention Center  

Andrew Wysong - Harbor Behavioral Health  

Kelly Yakumithis - Lucas County Prosecutor's Office  

Laurel Zawodny - Bowling Green State University 

Full List of Corporate Partners

A Better Life 2 Embrace LLC 

Accenture 

Acme Specialty Manufacturing Company 

Adelante - The Latino and Community Resource Center 

The Advance Group 

Advanced Industrial Services LLC 

Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE) 

Aetna U.S. Healthcare 

AFSCME Connecticut Council 4 

Air Products & Chemicals, Inc. Work at Home 

All American Coach Company 

Amalgamated Local 863 

Amazon Smile 

American Family Insurance 

The Andersons Fund Supporting Organization 

The Andersons Inc. Charitable Foundation 

The Andersons Inc. 

The Andersons Inc. Retirees 

Anthony Wayne Local Schools 

Appliance Center 

Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc. 

Asbestos Workers Local #45 Insulators and Allied Workers Local 45 

The Ashley Group 

ASM Global 

Associated Spring Raymond 

AT&T 

Automatic Data Processing Inc. 

Avery Dennison 

Avient 

Barkan & Robon, Ltd. 

BASF Corporation Coatings Colorants Division 

Betco Corporation 

Better Business Bureau 

Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio 

BioFit Engineered Products 

Biro Manufacturing Company 

Block Communications - Blade Foundation 

Block Communications - Buckeye Broadband 

Block Communications - The Blade 

Block Communications - Buckeye Telesystem 

Bollin Label Systems 

Bon Secours Mercy Health 

Bowling Green City Schools 

Bowling Green Noon Kiwanis Club 

Bowling Green State University 

Bowling Green State University Retirees 

Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460 

Boys & Girls Clubs of Toledo 

Broer-Freeman Jewelers 

Buckeye Health Plan 

Buckeye State Bank 

Buehrer Group Architects and Engineers Inc. 

CareSource 

Carmax 

Catawba Bay Development - Caring Giving Community 

Caterpillar 

Catholic Club 

Cement Masons Local 886 

The Central Ohio UAW Cap Council 

Central Travel & Ticket, Inc. 

Charlie's Dodge Chrysler Jeep Ram 

Children's Resource Center 

Chrysler Toledo Assembly Complex & UAW Local 12 

Chrysler Toledo Machining Plant & UAW Local 1435 

City of Bowling Green 

City of Maumee 

City of Oregon 

City of Perrysburg 

City of Sylvania 

City of Toledo 

Civista Bank 

Clarios 

Cleveland-Cliffs 

CliftonLarsonAllen LLP 

CMS Corporation 

The Cocoon 

The Collaborative Inc. 

Columbia Gas of Ohio/A NiSource Company 

Comerica 

Consumers Energy Company 

Continental Secret Service Bureau, Inc. 

Contrada & Associates 

Cooper Standard Automotive Group 

Corporate Intelligence Consultants, Inc. 

Corteva Agriscience 

Costco 

Creative Village Preschool 

Criminal Justice Coordinating Council 

Crown Battery Mfg. Co., Inc. 

Cummins Foundation 

CWA Local 4319 

Dana Incorporated 

Dana Incorporated (Retirees) 

Dana Incorporated - Toledo Driveline 

Danfoss 

David & Lura Lovell Foundation 

David Swesey Florist 

Defiance Area U.A.W C.A.P. Council 

Deloitte & Touche LLP 

Delta Air Lines, Inc. 

Dental Center of Northwest Ohio 

DGL Consulting Engineers, LLC 

Digital Insurance LLC 

Dillard's 

Directions Credit Union 

The Douglas Company 

DTE Energy 

Dunbar Mechanical, Inc. 

East Toledo Family Center 

Eastman & Smith Ltd. 

Eastwood Local School District 

Ecolab 

Educational Service Center of Lake Erie West 

Edward O. Lamb Foundation 

Eli Lilly 

Elsie and Harry Baumker Charitable Foundation, Inc. 

Energy Harbor Corp 

Enterprise Rent-A-Car 

Equitas Health 

Ernst & Young LLP 

Ernst & Young LLP Retirees 

Evans Home Loans 

Exact Sciences Corporation 

Exchange Club of Bowling Green 

Family and Child Abuse Prevention Center 

Family House 

Farmers & Merchants State Bank 

Federal Express Corporation 

Fifth Third Bank 

Findley 

Firelands Presbyterian Church 

First Federal Savings of Lorain 

First National Bank of Bellevue 

First Solar 

Ford Motor Co. 

Fostoria Area UAW Cap Council 

Fowl & Fodder 

Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA 

GBQ 

GCF 

GEM Industrial, Inc. 

GEMA Automotive Inc. Ballas Buick GMC 

General Truck Sales of Toledo 

Geo. Gradel Company 

Giant Eagle 

Gilmore Jasion Mahler, Ltd. 

Girl Scouts of Western Ohio 

Glasstech, Inc. 

Goodman Real Estate Services Group LLC 

Goodwill Industries of Erie, Huron, Ottawa and Sandusky Counties 

Great Lakes Community Action Partnership 

Greater Toledo Community Foundation 

Grogan's Towne Chrysler Jeep Dodge Ram 

Hammill Manufacturing Company 

Harbor Behavioral Health 

Hart Associates 

Hartmann - Bogan Associates 

Hartung Title Agency, Inc. 

HB Magruder Memorial Hospital 

Heidelberg Distributing Company 

Hileman Associates 

Hollywood Casino Toledo 

Hospice of Northwest Ohio 

Hospital Council of Northwest Ohio 

Humana 

Humana Cares 

Huntington 

The Huntington National Bank Retirees 

Hylant 

IBEW Local 245 

IBEW Local 8 

IBM Employee Services Center IBM Retiree Charitable Campaign 

Ida Rupp Public Library 

The Image Group 

Industrial Power Systems, Inc. 

International Brotherhood of Boilermakers Local Lodge 85 

International Union UAW Local 2262 

International Union United 211 UAW 

International Union United Automobile UAW Local 1765 

Irex Corporation 

Anonymous-Jamiesons Audio 

Janotta & Herner Inc. 

J.C. Hart Company Inc 

JCPenney 

Jeep Country Federal Credit Union 

Jim White Toyota 

Jones & Henry Engineers, Ltd. 

Jones-Hamilton Company 

Kennametal 

KeyBank 

Kiemle-Hankins Company 

Kokosing Construction Company 

Kripke Enterprises 

The Kroger Company 

Kuhlman Corporation 

KUKA Toledo Production Operations LLC 

L K L Engineers, Ltd. 

L3Harris Technologies Charity Custodial Account 

Laborers Local #500 

Lake Local Schools 

Lar Mar Foods 

The Lathrop Co. 

LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A. 

La-Z-Boy Incorporated 

Legal Aid of Western Ohio (LAWO) 

Libbey Inc. 

Lima Troy Area UAW Cap Council 

Local Initiatives Support Corporation 

Lorain County UAW Cap Council 

Lubrizol Corporation 

Lucas County Offices 

Lucas Metropolitan Housing Authority 

Lutheran Social Services of Northwestern Ohio 

LyondellBasell LYB Americas Financial 

MacMillan, Sobanski & Todd, LLC 

Macy's Franklin Park 

Mail It, Corp. 

Malone, Ault & Farell 

Manpower Temporary Services 

Marathon Classic 

Marathon Petroleum Co., LLC 

Marion County UAW Cap Council 

Marshall & Melhorn, LLC 

Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc. 

Materion - Brush Performance Alloys 

Matrix Technologies, Inc. 

Maumee Valley Habitat for Humanity 

McLaren St. Luke's Hospital 

McNaughton-McKay Electric Company 

Medical Mutual of Ohio 

Meijer, Inc. 

Metal Forming & Coining Corporation 

Metroparks Toledo Foundation Employees 

Microsoft Corp 

Middough Inc. 

Midland Title Agency of Northwest Ohio, Inc. 

Mira + Kolena, Ltd. 

Mobile Meals of Toledo, Inc. 

Mom's House 

Mondelez International Mondelez Global LLC 

Morgan Stanley Wealth Management 

National Association of Letter Carriers Local 100 

Nationwide Insurance Company Payroll account 

Nelnet 

North American Science Associates, Inc. 

North Baltimore Local School District 

North Baltimore Public Library 

Northeast Ohio UAW-Cap Council 

Northern Haserot 

Northwestern Water & Sewer District 

Northwood Local Schools 

Nothing Bundt Cakes 

NSS Enterprises, Inc. & UAW Local 12 

NWO Building & Construction Trades Council 

Nysus Solutions 

Oakley Industries Sub Assembly 

OCP Contractors, Inc. 

The Ohio & Michigan Paper Company 

Ohio CAT 

Ohio Govt-Lucas Ottawa Wood County State of Ohio 

Ohio State Eagles 

The Ohio State University 

O-I Glass, Inc. 

O-I Glass, Inc. Retirees 

Oregon City Schools Oregon Board of Education 

Otsego Local Schools 

Ottawa County Community Foundation 

Ottawa Hills Schools 

Owens Community College 

Owens Corning 201 Retiree Club 

Owens Corning 

Painters & Allied Trades District 6 

Palmer Energy Company 

Paramount Health Care 

Paychex, Inc. 

Friends of Pemberville Public Library 

Pepsi 

Pilkington 

Pitney Bowes 

Plante & Moran, PLLC 

PNC 

Poggemeyer Design Group 

Port Clinton City School District 

Port Clinton Lions Club Inc Activity Account 

Port Clinton Rotary Club 

Portage Resale Center 

Premier Bank 

PricewaterhouseCoopers LLP 

Principle Business Enterprises, Inc. 

Pro Tec Coating Company 

The Progressive Insurance Foundation 

ProMedica 

ProMedica Continuing Care Services 

ProMedica Flower Hospital 

ProMedica Health System Corporate Office 

Promedica Senior Care 

ProMedica Senior Care Retirees 

ProMedica Toledo & Toledo Children's Hospitals 

ProMedica Wildwood Orthopedic & Spine Hospital 

PSA 3 Agency on Aging 

Read For Literacy, Inc. 

Regal Rexnord 

Regional Growth Partnership 

Rehmann 

Reichle Klein Group 

Anonymous - Securities, Inc. 

Republic Services of Toledo 

Robison, Curphey & O'Connell, LLC 

Rockwell Sales Office 

Romanoff Industries, Inc. 

Rosenboom Machine & Tool 

Rossford Exempted Village School District 

Rossford Public Library 

Rudolph/Libbe Inc., GEM Industrial, Inc. 

Rudolph Libbe Retiree 

S J S Investment Consulting 

  1. A. Storer & Sons Company

Salvation Army - Northwest Ohio Area Services (Eastern Territory) 

Savage & Associates Contractors 

Savage & Associates, Inc. 

Schwebel Baking Company 

Sempra Energy Corp 

Sheet Metal Workers Local 33 

The Shelly Company 

Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse 

Shumaker, Loop & Kendrick, LLP 

Signature Associates 

Signature Bank, NA 

Southeastern Container, Inc. 

Spartan Chemical Company, Inc. 

Spengler Nathanson P.L.L. 

Springfield Local Schools 

SSOE Group 

SSOE, Inc. Retirees 

St. John Lutheran Church 

State Bank 

State Bank and Trust 

Sun Federal Credit Union 

Superior Credit Union 

Superior Uniform Sales, Inc. 

Sutton Property Leasing LTD. 

Sylvania Schools 

Symetra 

The Tabernacle 

Target Stores 

TDH Enterprises 

Teamsters Local 20 

TH Plastics, Inc. 

Therma-Tru Corporation 

Tireman/Auto Service Centers 

TKBW Foundation 

Toledo Area U.A.W. CAP Council 

Toledo Building Services 

Toledo Day Nursery 

Toledo Edison/A FirstEnergy Company 

Toledo Engineering Company, Inc. 

Toledo Federation of Teachers Local 250 

Toledo GROWs Agency 

Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov 

Toledo Metro Federal Credit Union 

The Toledo Museum of Art 

Toledo Port Council 

Toledo Public Schools & Affiliated Union s 

Toledo Refining Company 

Toledo Regional Chamber of Commerce 

Toledo Transmission Operations & UAW Local 14 

Toledo-Lucas County Homelessness Board 

Toledo-Lucas County Port Authority 

Toledo-Lucas County Public Library 

Toth Industries, Inc. & UAW Local 12 

Treu House of Munch, Inc. 

Tri-County Area UAW CAP Council 

Troy Energy LLC 

Trust Company Family Offices 

TTL Associates, Inc. 

TWB Company, LLC 

The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates 

UA Local 50 Plumbers, Steamfitters & Service Mechanics 

UAW Local 12 

UAW Local 1219 

UAW Local 14 

UAW Local 1834 

UAW Local 2147 

UAW Local 2209 

UAW Local 3056 

UAW Local 674 

UAW Local 70 

U.A.W. Local No. 977 

UAW Region 2-B International Union-UAW 

Union Bank 

Unison Health 

United Automobile, Aerospace and Agricultural Implement local 1963 

United Automobile, Aircraft & Agriculture Implement Workers of America 

United Brotherhood of Carpenters Local 351 

United Food & Commercial Workers 75 UFCW Local 75 

UnitedHealth Group 

United Way of Greater Toledo Employees 

United Way of Greater Toledo Retirees 

University of Michigan 

The University of Toledo 

University of Toledo Foundation 

University of Toledo Physicians Mailing 

University of Toledo Retirees 

Upic Solutions 

UPS 

US Gypsum Company 

Ruth Kille Finance Manager 

Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania 

Volunteers of America Greater Ohio - Toledo 

Walmart Stores 

Washington Local Schools 

Waterford Bank, N.A. 

Way Public Library Foundation 

Way Public Library Foundation & Friends 

Wayne Public Library 

Welch Packaging Group, Inc. 

WellPoint/Anthem Blue Cross Blue Shield 

Welltower Inc. 

Weston Public Library 

WGTE-TV 30 Public Media 

Willis Day Storage Company 

Wood County Committee on Aging 

Wood County District Public Library 

Wood County Educational Service Center 

Wood County Government Offices 

Wood County Hospital 

Wood County Hospital Retirees 

YMCA/JCC of Greater Toledo 

YWCA Northwest Ohio 

Zepf Center