Whether you are a donor, advocate or volunteer, as an organization we know that our strength comes from those who support us! We appreciate the investment our donors make in the community through their financial support, the voices that rally for positive change by our advocates, and the important impact made by the people who choose to step up to serve with us as volunteers.

Here you can learn more about the companies, community partners and individuals who honored us with their gifts of financial support, shared their talents and gave of their time throughout our 2020 Campaign year (July 2020 – June 2021), as well as the investments we made in the community. We hope you’ll see that these are the people that truly are the strength in “United We’re Strong”, and invite you to recognize their contributions to positive change throughout the community by thanking them personally or supporting their business.

Our Leadership Donors

These donors are visionary leaders who make a difference in the lives of thousands. Thank you to the following individuals committed to driving community change through their extraordinary gifts.

  • Lamar & Tianna Anderson
  • Mike & Carol Anderson
  • Robert & Jane Anspach
  • Mrs. Annette L. Boice
  • Alan & Susan Block
  • Diana Block & Chris Keihl
  • Pat & MaryLouise Bowe
  • Richard Brunner & Jennifer Murtagh
  • Elaine Canning & Daniel Kory
  • Ed & Shirley Carlson
  • Steven & Tiffany Cavanaugh
  • Brian & Marcia Chambers
  • Ms. Deborah Chapman
  • George & Leslie Chapman
  • Sara Jane & William DeHoff
  • Bill & Karen DeRodes
  • Steve & Michelle Detmer
  • Vincent & Sandra DiPofi, Jr.
  • Jeff & Ruthann Finch
  • Mr. & Mrs. James B. Findley
  • Mary & Jim Foote
  • Mr. Donald F. Fought-State Life
  • Alex & Tracy Gerken
  • Kevin Gilmore & Linda Hillstrom
  • Stu & Jo-Jo Goldberg
  • John & Julie Graham
  • Ann W. Hartmann
  • Jeannie Hylant & Tom McHugh
  • Pat & Ann Hylant
  • Richard & Clare Hylant
  • Dennis & Sheila Johnson
  • Amy & James Kamsickas
  • Bob & Kim LaClair
  • Arleen & Jon Levine
  • Andres & Clemencia Lopez
  • Jean & Ken Lovejoy
  • Stephen & Mary Malia
  • Jane & Tom Manahan
  • Bill & Heather McDonnell
  • Ann L. Meier
  • John & Jani Miller
  • Thomas & Susan Palmer
  • Wendy & Justin Pestrue
  • Mr. Nathan Rumbaugh
  • Chad J. Rutkowski & Kevin M. Lintjer
  • Paula & Matt Russell
  • Ann Sanford
  • Scott Savage
  • Kelly Schmidt & Jim Johnson
  • Frederick & Priscilla Schwier
  • Robert A. Stranahan, Jr. Charitable Trust *
  • Karen & Gerald Striph
  • The Terhune Trust
  • Mike Thaman & Lisa Gathard
  • John & Kristie Thomas
  • The H.L. Thompson, Jr. Family Fund *
  • Mike & Amy Toole
  • Mr. & Mrs. David K. Welles, Jr.
  • Georgia E. Welles
  • Dave & Cary Wise
  • 4 Anonymous Donors

*Deceased

  • Mr. & Mrs. Richard R. Faist
  • Shaun & Darla McMackin
  • David & Susan Reed
  • Vortex Foundation
  • Dr. & Mrs. M. Keith Weikel
  • 1 Anonymous Donor
  • Mr. Samuel Allen
  • Mr. & Mrs.  Richard L. Arnos
  • Michael & Barbara Berebitsky
  • Bridget & Mathew Beredo
  • Tom & Betsy Brady
  • Matthew & Jennifer Britt
  • Ms. Christine Castellano
  • Mrs. Lorraine S. Coe
  • The Croak Family
  • Chris & Ellen Dalton
  • Zachary Dalton
  • Gerald A.Danes
  • John* & Hope Eastman
  • George & Pat Eistetter
  • Matthew Fortunak & Family
  • Matthew & Melissa Franklin
  • Prithvi & Tanya Gandhi
  • Harbaugh Family Foundation
  • Ms. Suzanne M. Harnett
  • Mr. Thomas Harris
  • Joseph & Jennifer Heckendorn
  • Arthur Hickok Trust *
  • Elizabeth Higgins
  • Mr. & Mrs. William Himmel
  • John & Alice Hoff
  • Jim & Kristine Hoffman
  • Lauren Comai Hornberger
  • John & Kimberly Howard
  • Brian & Kathi Iott
  • Mr. Michael P Jones
  • John & Eileen Juvinall
  • Jim & Lori Kellett
  • Brian & Shay Kennedy
  • Brad & Cassandra Lazorka
  • Mr. & Mrs. David Lepow
  • Jon & Christy Lyons
  • Mr. Mark Marcucci
  • Tim & Maureen Martindale
  • Rodney & Pamela Masney
  • Ms. Sandra Mather
  • Michael & Judith McGowan
  • Dr. & Mr. Anthony N. Novakovic
  • Mr. Kenneth Parks
  • Mary Ellen Pisanelli
  • Joe & Bev Rideout
  • Mr. & Mrs. William D. Rudolph
  • Marcio Sandri
  • Trina & Jay Secor
  • Rasesh & Shilpa Shah
  • Dan & Mary Ann Smith
  • Gunner Smith
  • Matt, Beth, Dominic, & Ruby Smith
  • Dr. Peter Smythe & Dr. Eileen Quinn
  • Daniel N. Steinberg
  • Margy & Scott Trumbull
  • Chris & Tracy Trunck
  • David & Heidi Waterman
  • J.J. White Inc.
  • Steve & Marybeth Zerby
  • 2 Anonymous Donors

* Deceased

  • Mr. & Mrs. James E. & Karen R. Adams
  • Jeannie & Michael Aldrich
  • Laurie & Rick Avery
  • Mr. & Mrs. William Barkan
  • Dave Baymiller
  • Jackie & Bubba Berenzweig
  • Doug & Deanna Berner
  • R.L. & Karen Berry
  • Mr. Ken Blaize
  • Stephen & Lisa Bowe
  • Dr. Harold Brown & Dr. Marsha Bordner
  • Greg Cepek
  • William & Lori Covert
  • Michael & Jennifer Coy
  • Andy & Bethany Dale
  • Mr. Fred L. Deichert
  • Joan & Robert Drew
  • Jim Ferris
  • Mark & Wendy Gramza
  • John & Wendy Haudrich
  • Charles & Laurie Heid
  • Mr. David Moore Jackson
  • Joel & Casey Jerger
  • Billie & Henry Johnson
  • Mr. & Mrs. David Koenig
  • Stan & Kathy Korducki
  • Mark & Leslie Kott
  • John & Ana Kraus
  • Doug & Sherri Liedberg
  • William & Sarah Life
  • Molly Lynch
  • Ms. Carmie Maloney
  • Marsha Manahan & Thomas Killam
  • Matt & Sally McQueen
  • Jolene Miller & Donna Steppe
  • Ms. Elaine M. Moore & Mr. David J. Bauer
  • Mr. & Mrs. James Nordmeyer
  • Brian & Nipa Petrucci
  • David & Lisa Rectenwald
  • Pete & Robin Reese
  • John & Janell Reynolds
  • Amy L Richardson-UAW Region 2B
  • Kevin & Karen Rohrs
  • Mr. Christopher Ruth
  • Sean & Carolyn Savage
  • Phil & Kirsten Sebek
  • Carter Smith
  • Scott & Amy Steele
  • Jim & Barb Stengle
  • Fred & Julie Treuhaft
  • Kim & Bob Turco
  • Rick & Susan Vogel
  • Scott & Denise Walsh
  • Rachel Watson
  • Lynn & Joe Wieligman
  • Frederick E. Williams
  • 6 Anonymous Donors

* Deceased

  • Leonard A. & Janice K. Anderson
  • Ken & Lynn Balogh
  • Anne & Brian Bennett
  • David & Julie Blaida
  • Mr. Frank W. Bloomquist
  • Donna J. Bogan
  • Tracy & Larry Bolander
  • Scott Brown
  • Dr. Carol A Budzenski Ph.D.
  • John & Barbara Burson
  • Carmelo & Stefania Carrubba
  • Angela Bodley Carter
  • David Charvat
  • Ed Church
  • Joseph & Barbara Cleveland
  • Timothy & Monica Connors
  • David Cooper
  • Giancarlo Currarino
  • Janet Daniel
  • Peter & Deanne Douglas
  • Mrs. Stephanie DuPree
  • Jim & Laura Eckert
  • Mark & Karen Evans
  • Ann M. Fackelman
  • Alison Lanza Falls
  • The Farschmans
  • John & Mary Fedderke
  • Leroy & Nancy Feltz
  • Drs. Emily Freeman Brown & Samuel Adler
  • Diane & Lawrence Friedman
  • Beth & Bret Fry
  • Alison Frye
  • Kevin & Jody Gabel
  • Ms. Heather Louise Gambrell
  • James & Joni Gibb
  • Susan Gilmore
  • Jason Granger
  • David & Carol Haddix
  • Robert Hawker
  • Michelle & Michael Heben
  • Matt & Karla Hoverman
  • Casey & Marissa Ingle
  • Ms. Adele M. Jasion
  • Anonymous-John Johnson
  • Ms. Katherine Jones
  • Andrew T. Juette
  • Mr. & Mrs. Robert A. Kelleher
  • Kevin Kill
  • Mr. & Mrs.Tom Kolena
  • Andrew Kurt
  • Alex Legall
  • Tom & Colleen Lopez
  • Ed & Rose Markel
  • Geoffrey & Molly Meyers
  • Tom & Jane Milbrodt
  • Patrick Mills
  • The Milz Family
  • Holly Monsos
  • Justin & Julie Moor
  • Mike & Julie Murphy
  • David & Lisa Nunn
  • Matthew & Renee Oberts
  • Kevin & Cheryl O’Connor
  • Diane & Thomas Ohns
  • Kevin & Karen Pituch
  • Bill & Mary Jane Pridgeon
  • Bob & Vanessa Pyle
  • David & Erin Rabuano
  • Kim & Jared Reichert
  • Paul E. Rickman, Jr.
  • Wendy & Greg Roszczipka
  • Peter & Jan Ruma
  • Mr. & Mrs. Michael Scalzo
  • John & Tracy Schinharl
  • Brian & Tonia Schoen
  • Lynne M Scott
  • Ms. Rhonda Sewell
  • John & Mary Sue Siciliano
  • Peter & Marcia Silverman
  • Dr. Cindy Staudt
  • Mr. Jeff Stegeman
  • Rebecca Swisher
  • John & Yolanda Szuch
  • Drs. Phillip & Carol Teitlebaum
  • Brad Toft
  • Mr. J. R. Toland
  • Wayne Tolmie
  • Paul & Kerri Townley
  • Luke & Kirsta Tull
  • Ann M. Tuskan
  • Daniel & Susan Vining
  • David & Jaimee Weaver
  • Mr. Russell John Wiese
  • Ms. Valerie Wiley
  • Gary & Pam Wilson
  • Richard & Cheryl Wolff
  • William & Amy Wolff
  • Lisa & Phillip Wurster
  • Jeremy & Kara Zeisloft
  • Tina J. Zeiter
  • 11 Anonymous Donors

* Deceased

  • Mr. & Mrs. Dennis Addis
  • Mr. Aziz Aghili
  • Laura & Joseph Alix
  • Mr. & Mrs. Tim Alter
  • John & Kristy Amonett
  • Mark Amos
  • Mr. Darcy T. Andecover
  • Mr. Colin Anderson
  • Mr. Danial Scott Anderson
  • Fran Anderson
  • Sam & Abby Anderson
  • Heidi Appel & Jack Schultz
  • Roman Arce
  • Bob & Mary Arquette
  • Philip & Ann Baatz
  • Tom & Kate Backoff
  • Janet Ballweg
  • Dan & Erica Banas
  • Swagat Banerjee
  • Brian P. Barger
  • Jeff Barnesky & Jessica Biggs
  • Robert & Tricia Barnhart
  • Lori & Bill Bartman
  • Bruce Baumhower
  • Mike & Julie Beazley
  • Carl & Carri Beckwith
  • Melissa Bell
  • Tricia & Tim Bell
  • Eric & Brandie Benington
  • Mrs. Marilyn C. Bennett
  • Ms. Brandi Bennington
  • David Berland
  • Filip & Gisele Bernaerts-Eyenga
  • Rich Biggs
  • Jason A. Bissell
  • Matthew & Renee Black
  • Thomas & Anne Marie Blank
  • James Blaszczyk
  • John Bleau
  • Linda D. Bockbrader
  • John & Laurie Boggs
  • Jeff & Marcia Bourdo
  • Alison Brinkman
  • Greg Brogley
  • Maureen G. & Stephen F. Brown
  • Jenny  Bruns
  • Brian & Deborah Bubp
  • Mr. David Burley
  • Keith & Susan Burwell
  • Brian & Erin Caldwell
  • Todd & Tosha Carman
  • Jody Carstensen
  • Mr. & Mrs. Robert J. Casaletta
  • Brent Cassata
  • John & Annemarie Cavanagh
  • Gary Cavitt
  • Mr. Fenton Challgren III
  • Mr. Jerrod R. Chaney
  • Beth Charvat
  • Leslie & Bobby Cherian
  • Jim & Norma Chidester
  • Byron & Kitsy Choka
  • Jason & Katie Christen
  • Joe & Kelly Chuba
  • Tim & Alison Clancy
  • Jeffrey C. Cole
  • Kelly & John Colley
  • Lauren Collier & Scott Meienburg Family
  • Mr. Kenneth J. Connell
  • Nick & Gail Conrad
  • Mr. Robert Cook
  • Cary R. Cooper
  • Sheri Copanic & Mark Fox
  • Mr. R. Douglas Cowan
  • David & Denise Coyle
  • Katy Crosby & Eryn Rodgers
  • Mr. Dean Cutlip
  • Nathan & Jennifer Czerniejewski
  • James Dalton
  • Bret & Leslie Danks
  • Paul & Anita Daverio
  • Susan Dawley
  • Thomas K & Donna M Dawson
  • Jeff & Beth Dazell
  • Peggy Debien
  • Lori & Joseph Decker
  • Todd & Teri Deindoerfer
  • Carol W DeJong
  • Brian & Meg Delaney
  • Chris & Courtney Denman
  • Sylvie et Jean-Marie Deschamps
  • Julie & Doug Dibble
  • Mr. Dean A. Dickerson
  • Heath A. Diehl
  • Thomas & Karen Dillon
  • Ms. Dawn R. Doak
  • Ms. Mari K. Doerfler
  • Dr. Haig Donabedian
  • Tod F. & Beth A. Donley
  • Ms. Linda Dove & Dr. Paul Many
  • Mr. Daniel Dower
  • Ryan Drewes
  • Ms. Diane C. Dunbar
  • Rod & Joan Durgin
  • Mr. Jeff A. Dutkiewicz
  • Mr. Peter Dzubay
  • Ms. Leann Earp
  • Mr. James Eckhart
  • Louise &  Mike Ehrick
  • Aaron & Sue Eidenier
  • Kristina Eiting
  • John M Ellinger
  • Nigel Esterhuizen
  • Sheila & Robert Evans
  • Mr. & Mrs. Thomas Farell
  • Rodney R. & Patrice L. Filcek
  • Mr. & Mrs. William G. Fischer
  • Todd Fister & Miwako Monden
  • Mr. Glenn Fitkin
  • Julie & Tom Flannagan
  • Cole & Vicki Foley
  • Mike & Jessica Ford
  • Alvin L. Glick Foundation Inc.
  • Heather J. Fournier
  • Chris & Dorey Fox
  • Kurt & Lynn Franck
  • Melissa & Bo Freeman
  • Mr. Jeremy Frenznick
  • Mr. Robert V. Frey
  • Robert & Sandra Frisch
  • Scott & Barbara E. Fry
  • Mark Frye
  • Dale & Carolyn Gaerke
  • Marty Gallagher
  • Sheron Garmon
  • Rick & Jen Garnes
  • Nancy Gauger
  • Scott & Carrie Gedris
  • Mrs. Shirley Gentile
  • Andrea M. Gibbons
  • Mr. Shane A. Gibson
  • Mr. Trevor Gibson
  • Ann & Greg Glamm
  • Mr. John W Gobrogge
  • Alice Godsey
  • Ms. Amanda H. Goldsmith
  • Tim & Sally Goligoski
  • Terry & Nancy Gomoll
  • Mr. Charles Gotberg
  • Rick A. Gray
  • Mr. John Graybeal
  • The Griffin Family
  • Ms. Dana-Anne Gross
  • Karen & Greg Grove
  • Ken & Sheila Gruenhagen
  • Ron & Anne Guiliani
  • Mr. & Mrs. Gulgin
  • Shraddha Gupta
  • Mark & Tina Hablitzel
  • Erin & Michael Hachtel
  • Mrs. Joan D. Haigh
  • Kirk L. Halford & Connie M. Dimtroff
  • The Hall Family
  • Ms. Ellen Hallett
  • Lynn & Nancy Halterman
  • Mr. Dean Hamlet
  • Terry & Kim Hammer
  • Mr. Brandon J. Handy
  • Richard E. Hansen
  • Mr. & Mrs. Robert C. Harlan
  • Lena Harris
  • Thomas A. Hart
  • Susan Hartman Muska & Nicholas F. Muska
  • Mr & Mrs. Thomas & Patricia Hayden Kurt
  • Scott Hayes
  • Ken & Shelly Hayes
  • Rick & Judy Heidebrink
  • Mr. Richard D Heltzel
  • Kristina Hertlein
  • Bill & Fredi Heywood
  • Kristi Hill
  • Adam & Margaret Hoff
  • Ireatha Hollie
  • Kirby & Anita Holman
  • Ms. Tira Houston
  • Ms. Elizabeth Hughes Bowden
  • Alexandra Huguelet
  • Tom & Holly Hurley
  • Betsy & Trevor Hurner
  • Mr. James L. Hussey
  • Michael & Tina Hylant
  • Craig Jablonski & Kory Meinhart
  • Adam R. Jackson
  • Mr. & Mrs. Thomas G. Jacob
  • Frank & Lynn Jacobs
  • Mr. & Mrs. John Jacoby
  • Dave, Susie, Jim & Michael Jagodzinski
  • Mr. & Mrs. Frank A. Jannazo
  • Jace C Jaros
  • Ms. Cari Jennings
  • Jeff & Kelly Jensen
  • Kimat & Sudesh Jindal
  • Jason & Karen Johnson
  • Paul & Laura Johnson
  • Phil & Terri Johnson
  • Steve Johnson
  • Jack & Teri Jones
  • Mr. Michael P. Jones
  • Mr. Kevin E. Joyce
  • Ms. Alyce R. Juby
  • Mr. Russell J Kahler
  • Marcie Kaminski
  • Stephen & Christina Kanagaratnam
  • Matt & Ellen Kang
  • Mr. Patrick M. Kaplan
  • Karen Karl
  • Jill Kegler
  • Ed Kelly
  • Rebecca & Ken Kelly
  • Bryan & Erica Kelm
  • Sarah Kentopp
  • Paulette D. Kilmer
  • The King Family
  • Paul & Julie Kinney
  • Mr. Mark Knierim
  • Martin Koch
  • John & Jill Kolbeck
  • Mr. Stanley Joseph Kolebuck
  • Carol Kollartiz, M.D.
  • David Kontur
  • The Koralewski Family
  • Ms. Kathleen Korducki
  • Mark Korn
  • Mr. Robert B. Korsnack Jr.
  • Ken & Janet Kowalski
  • Mrs. Carol A. Kraus
  • Jim & Diane Krieger
  • Kroeger Family Charitable Fund
  • Cathy Kuesel
  • David L. Kuhl
  • Steve Kunkel
  • Bob & Kelly Kurczewski
  • Bill & Stephanie Kyle
  • Ryan Laskey
  • Steven & Tracy Leamy
  • Mr. Gregory S. Lee
  • Joel & Shirley Levine
  • Wil & Gina Levins
  • Jim & Melissa Lewis
  • Mr & Mrs John G Lewis
  • Rebecca Liebes
  • Dr. & Mrs. David A. Lindsley
  • Dr. Ming-Cheh Liu Ph.D.
  • Kathi & Thomas Lyke
  • Lyle & Margaret MacAulay
  • Mr. Jeff I Macmillan
  • Richard & Laura MacMillan
  • Darcy MacPherson
  • Cynde & Doug Mahood
  • John & Mary Mallin
  • Laurie Mancinotti
  • Ms. Rhiannon Marcinek
  • Robert & Ellen Marks
  • Steve & Susie Marquardt
  • Jorge & Estela Marzari
  • Ms. Anne Mason
  • Ms. Margaret R. Mason
  • Todd Mason
  • George S. & Nancy Ambers Massar
  • Cheryl & Don Mathewson
  • Connie Maxwell
  • Ann M. McCauley
  • Trudy McCauley
  • Ms. Kelly McCloskey
  • Ms. Erica McCormick
  • Kevin R. McCourt
  • Ms. Carolyn McDowell
  • George & Lisa McDuffie
  • Kristin McKelvey
  • Willie McKether
  • Mr. Frank L. McLaughlin
  • Joe & Chris McNeely
  • Phillip & Johnna McWeeny
  • Brad & Kathy Mefferd
  • Malavika Melkote
  • Geoff & Nike Mendenhall
  • Mr. Nike Mendenhall
  • Amy Merkel
  • Frank S. Merritt
  • Ed & Sandra Metzger
  • Seth & Amanda Metzger
  • Gail & Don Mewhort, III
  • Timothy & Debra Meyer
  • Ray D Micham
  • Jodi Miehls
  • David & Susan Rowland Miller
  • Dr. Frederick D. Miller Jr.
  • Mr. Jason M. Miller
  • Jon P. & Kathryn Whitta Miller
  • Matt & Emily Miller
  • Michael R. Miller
  • Rick & Paula Mlcek
  • Martie & Don Moline
  • Lawrence Moon
  • Ms. Beth Grime Mooney
  • Jane Moore
  • Brad & Joyce Morgan
  • Susan E. Morgan
  • Matt & Amanda Morris
  • Michael & Katria Morris
  • Ms. Emily Morrison
  • Mr. Martin B. Morrissey
  • Henry L. Morse
  • Brenda Moyer
  • Mr. Jarrod Muchewicz
  • Kevin C. Mulder
  • Ryan & Laura Murphy
  • Shaun & Emily Murray
  • Brent  & Janeen Mussery
  • Jack & Jennifer Nagel
  • Mr. & Mrs. John Nagel
  • Mike & Amy Natyshak
  • Paul Nel
  • Dr. Angela Nelson
  • Doug & Mary Nelson
  • Timothy & Kristen Nicholson
  • John F. Nickoloff
  • Ms. Susan Marie Noel
  • Mr. Mark O. North
  • Bill Nunnery
  • Mr. Franklin Lehman Oakes II
  • Miss Debra D. Overton
  • Dr. Lori A Pakulski Ph.D.
  • Mr. Jason Pant
  • Larry & Lisa Papenfuss
  • Joseph T. Parker
  • Terri & John Payak III
  • John & Julie Payeff
  • Jeff & Dana Periat
  • Catherine & Brandon Perry
  • Dan & Tiffany Petrie
  • Emily & Michael Petrous
  • James D. Philo
  • Maureen & Shawn Pittenger
  • Tom & Carol Pletz
  • Timothy Pogacar
  • Michael Pollock
  • Annette Prehn
  • Craig & Sharon Price
  • Mario Procacinni
  • Kristine Raad
  • Jack & Terri Radke
  • Jeremy A. Rapp
  • Harlan & Lynette Reichle
  • Brian & Erica Reid
  • In honor of Allysha “Smiley” Reihner
  • Paul & Kathy Renberg
  • Nicole Rene de Cotret
  • John N. Mackay & Cynthia L. Rerucha
  • Mr. Eduardo Restrepo
  • The Rettig Family
  • Jim &  Nancy Rhollans
  • Glenn & Mary Richter
  • Mr. Gregory Rieger
  • Anne Marie Riley
  • Mr. Don S. Rimer
  • Mr. & Mrs. Richard Rios
  • Ms. Karen L. Roberts
  • Emily M. Robertson
  • Rosche Family Charitable Fund George & Janine Rosche
  • Greg Rossler
  • Emily Ruckel & David Stillman
  • Mr. Frederick J. Rudolph *
  • Philip J. Rudolph, Jr.
  • Mr. Paul Salach
  • Greg & Jennifer Sattler
  • Kelly Savage
  • Robert & Sue Savage
  • Jeff Schaller
  • Jim Scheib
  • Anne & Brian Schenk
  • Warren & Rosemary Schlievert
  • Lisa Schmaltz
  • Stacy Schmidt
  • Rick & Marita Schneider
  • Robert & Lori Schoch-Mann
  • Adam Schoesler
  • Mr. Robert W. Schoonmaker
  • Scott & Constance Schultz
  • Nicholas Schunck
  • Joshua Schuyler
  • Gary & Andrea Sears
  • Ernest & Kathleen Seeman
  • Mr. David J Semproch
  • Stephen Serchuk
  • Rob & Tara Shamy
  • Barry Shaner
  • Jim & Marsha Shaw
  • Ms. Erin Shine, Trust
  • Mr. Ronald Shoemaker
  • Geoffrey & Angela Shook
  • Andy Shupe
  • Victor & Kelly Siewert
  • Mr. Chris N. & Mrs. Carrie M. Sim
  • Chris & Niki Simon
  • Joseph & Gail Simpson
  • Adele Skolits
  • Stephanie Skoutelas
  • Mark & Robin Smigelski
  • Arthur & Constance Smith
  • Ms. Britt Smith
  • Mark & Janet Smith
  • Terry Smith
  • Stephen & Emilie Snider
  • Kathy & Tim Soper
  • Ms. Araceli Soto
  • Mr. William A. Southern
  • Chris & Debbie Spegele
  • Mr. Samuel Spencer
  • Sharon Speyer &  Dean Monske
  • Branch & Jackie Springer
  • Mr. Adam Squire
  • Bill & Julie St. Leger
  • Stephen H. &  Penny K. Staelin
  • Jason Stark
  • Maureen & Michael Stevens
  • Holly Steward & Terry Matthews
  • Rita &  Scott Stewart
  • Charles Stocking
  • Marc & Terry Stockwell
  • Sherideen S. Stoll & Michael S. McDonald
  • Mr. Robert Storer & Pastor Alvera Brandt
  • Ann & David Strickler
  • Jon J. Strole
  • Olivia K. Summons
  • Ms. Marie E. Suplica
  • Mr. Frank Swanger
  • Joseph D. Sweeney
  • Stephen & Sara Swiergosz
  • Michael Swift
  • Tammi & Jeff
  • Trent & Amy Tayler
  • Lisa Thompson
  • Travis & Jennifer Thompson
  • Bonnie Tibitowski
  • Mr. Robert E. Tonjes
  • Pam Toth
  • Mr. Jay F. Treat II
  • Suzann & Roger Trevisan
  • Henley Family Trust
  • Nicole Tuck
  • Denny Tucker
  • Jacqueline R. Tussing & Bryan Minges
  • Michael Ugljesa
  • Dirk & Julie VanHeyst
  • The Family of Michael & Anne Veh
  • Kristen & Vagish Vela
  • Rob & Ann Vogelsong
  • Jayne Wagner
  • Mr. Harry Walkoff
  • Mr. & Mrs. Gary M. Warne
  • Julie L. Warren
  • Mr. & Mrs. Thomas Waterman
  • Ms. Lisa A. Watson
  • Jaimee Weaver
  • Scott & Robin Wegman
  • Michael Weintraub
  • Roberta & Roy Weisz
  • Vilson Wentz
  • James F. WHite, Jr.
  • Paul & Martha Wielinski
  • Ms. Wendy Wilburn
  • Jeff & Janna Wilke
  • Ms. Shawna Williams
  • Pam Winquist
  • Megan & Travis Wolfinger
  • Mike Worland
  • Jennifer Wuertz
  • Rick & Kara Yokum
  • Tom & Kathy Young
  • Lisa Yunker
  • Angie Zalesak
  • Cynthia M. & Joseph P. Zalewski
  • Allen M. Ziemkiewicz
  • Deborah A Zimmerman, P.E. Matrix Technologies, Inc.
  • Mark & Gretchen Zyndorf
  • 73 Anonymous Donors

* Deceased


Our Volunteers

Their passion fuels actions that improve lives and lift up our neighborhoods. Thank you to the following individuals committed to lifting up our community through their volunteer leadership as community reviewers, committee members and board members.

  • Jill Kegler – Chair
  • Joel Jerger – Vice Chair
  • Andrew Dale – Treasurer
  • Wendy Pestrue – President, Secretary
  • Holly Ball
  • Asha Barnes
  • Robert Baxter
  • Frank Bloomquist
  • Dawn Buskey
  • Edgar Carlson
  • Robert Casaletta
  • Kevin Dalton
  • Beth Deakins
  • Vincent DiPofi
  • Stacey Dunbar
  • Alex Gerken
  • James Kamsickas
  • William McDonnell
  • Erica Parish
  • Craig Teamer
  • Bradley Toft
  • Brian Valentine

Audit/Finance Committee

  • Andrew Dale
  • Richard Faist
  • John Lewis
  • Rasesh Shah
  • Branch Springer
  • Joseph Sweeney
  • Craig Teamer

Compensation Committee

  • Dawn Buskey
  • Jill Kegler
  • Rasesh Shah

Digital Strategy Committee

  • Camelia Arsene
  • Asha Barnes
  • Trent Buskirk
  • Matthew Fahnestock
  • Karen Johnson-Webb
  • Jill Kegler
  • Rodney Masney
  • Brian Pitera
  • Anne Timonere Bennett
  • Keith Weathers

Executive Committee

  • Robert Casaletta
  • Andrew Dale
  • Beth Deakins
  • Joel Jerger
  • Jill Kegler
  • Erica Parish
  • Rasesh Shah
  • Craig Teamer

Governance Committee

  • Robert Baxter
  • Frank Bloomquist
  • Alex Gerken
  • Jill Kegler
  • Rasesh Shah

Pension Committee

  • Joyce Blanton
  • Adele Jaison
  • Russell Mitchell
  • Bob Pruger
  • Melissa Wetzel
  • Lee Wunshcel

Advisory Council

  • Ed Carlson – Chair
  • Brenda Barton
  • Jennifer Buch
  • Bob Candage
  • Hayward Evans
  • Alison Falls
  • Kathy Gallogly
  • David Gamez
  • Emily Gerber
  • Ruthann House
  • Jessica Kowalski
  • Angie Lipstraw
  • Connie Roberts
  • April Schalk
  • Amy Skolnik
  • Sara Stahl
  • Cindy Staudt
  • Michaela Valenta

Impact Standing Committee

  • Brenda Barton
  • Kathy Gallogly
  • Emily Gerber
  • Angie Lipstraw
  • Lynne O’Neal
  • Cynthia Staudt

Revenue Standing Committee

  • Edgar Carlson
  • Hayward Evans
  • Alison Falls
  • Ruthann House
  • Amy Skolnik
  • Shanna Strouse
  • Michaela Valenta

Advisory Council

  • V Rosser – Chair
  • Holly Ball
  • Sylvia Chandler-Umbles
  • Kyle Clark
  • Brady Gaskins
  • Beth Genson
  • Melinda Kale
  • Greg Kegler*
  • Claude Kilpatrick
  • Cameron Kusmierek
  • Mindy McCarthy
  • Tom Milbrodt
  • Michael Rywalski
  • Bernard Scott
  • Maria Simon

* Deceased

Community Impact Cabinet

  • Robert Casaletta – Co-chair
  • Beth Deakins – Co-chair
  • Kimberly Cutcher
  • Reena Dar
  • Rachel Gagnon
  • Anneliese Grytafey
  • Adam Hafer
  • Chad Henderly
  • Vonzelle Hill
  • Valerie Moffitt
  • Erica Parish
  • Justin Rex
  • V Rosser
  • Jan Ruma
  • Monica Smith
  • Vagish Vela

Community Reviewers

  • Adrianne Shreve
  • Allen Gallant
  • Artisha Lawson
  • Cheryl D. Phillips
  • Debbie Brinkley
  • Erica Parish
  • Erin Traynum Cameron
  • Jackie Jacoby
  • Jane Moore
  • Jennifer Lowe
  • Jimmy Quigley
  • Kenny Green
  • Laila Sartawi-Ball
  • Leigh Utley
  • Makenzie Kujawa
  • Malcolm Cunningham
  • Margaret Watson
  • Marriah Kornowa
  • Mary Arquette
  • Michael Jones
  • Naheed Chinwalla
  • Natalie Gray
  • Quinton Babcock
  • Rebecca Mallin
  • Ritu Chakravarti
  • Rod Masney
  • Ron Wells
  • Sheri Copanic
  • Tianna Anderson
  • Tiffany Bishop

Supply Chain Committee

  • Crystal Glambin – Chair
  • Karen Eboch
  • Steven Fitzpatrick
  • Bryan Geha
  • Robert Goodwin
  • Mike Hart
  • Janette Hennan
  • Timothy Jakacki
  • Jill Kegler
  • Stephanie Kleinschmidt
  • Tim Leonard
  • Jennifer Pastorek
  • Phil Platz
  • Chad Rutkowski
  • Jana Youtzy
AFRICAN AMERICAN LEADERSHIP COUNCIL
AALC Joint Council
  • Dr. Patrice McClellan – Chair
  • Micheal Alexander
  • NaTasha Baker
  • Asha Barnes
  • Natalie Edwards
  • Katina Gaston
  • Marcus Harrison
  • Dr. Treva Jeffries
  • Reginald Temple

Leadership Development Committee

  • Katina Gaston – Chair
  • Marcus Harrison – Vice Chair
  • Asha Barnes
  • Timothy Clark
  • Dr. Charlene Gilbert
  • Lenora McIntyre
  • Charise Stokes
  • Reginald Temple

Membership Committee

  • Amanda Davis – Co-Chair
  • Betina Layson – Co-Chair
  • NaTasha Baker
  • Natalie Edwards
  • Cecil Holston

  Strategic Partnership Committee

  • Dr. Treva Jeffries – Chair
  • Tyrome Alexander
  • Dr. Tracee Perryman
  • Lavera Scott
  • Rhonda Sewell
EMERGING LEADERS

Executive Committee

  • Dan Imfeld – Chair
  • Christie Fair
  • Kevin Lintjer
  • Macy McCartney
  • Kaitlin Mikula
  • Dylan Orwig
  • Bradley Powell
  • Chad Rutkowski
  • Adam Thrush
  • Kirsta Tull
CONTINUE UNITED
Executive Committee
  • Jeffrey Finch – Co-Chair
  • Ruthann Finch – Co-Chair
  • Dennis Addis
  • Mary Arquette
  • Micheal Ehrick
  • John Graham
  • Robert Kurczewski
  • Jane Moore
  • Scott Steele
  • Jennifer Vancil
WOMEN’S INITIATIVE

Women’s Initiative Board

  • Erin McPartland – Chair
  • April Smucker – Vice Chair
  • Sheri Copanic – Past Chair
  • Julie Diener – Women In Leadership Co-Chair
  • Melissa Pershing – Women In Leadership Co-Chair
  • Jill Blackburn
  • Nicole Candle
  • Shirley Gentile
  • Melissa Glaze
  • Kathryn Miller
  • Sherri Rutter
  • Erin Tupper
  • Brandi Walerius
  • Deborah Williams

Membership & Outreach Committee

  • Melissa Glaze – Co-Chair
  • Shirley Gentile – Co-Chair
  • Marisa Bailitz
  • Jill Blackburn
  • Julie Claypool
  • Sheri Copanic
  • Lee Ann DuBois
  • Ashley Futrell
  • Lynn Miller
  • Angela Nowak
  • Amy Popelar
  • Kari Rigg
  • Sherri Rutter
  • Kristine Smith
  • Kristie Stanfield

Pursuing Inspiration Event Committee

  • Jill Blackburn – Co-Chair
  • Sherri Rutter – Co-Chair
  • Tammie Brainard
  • Nicole Candle
  • Veronica Garrett
  • Christine Gustin
  • Libby Langenderfer
  • Kathryn Miller
  • Jennifer Skeldon
  • April Smucker

Dolly Parton Imagination Library Committee

  • Rebecca Dickerson
  • Susan Dziubek
  • Amanda Howard
  • Kelly Latz
  • Lori Legendre
  • Jill Manzagol
  • Kelly Trame
  • Brandi Walerius
  • Dana Wheeler
  • Deborah Williams

Campaign Cabinet

  • MaryLouise Bowe – Co-Chair
  • Patrick Bowe – Co-Chair
  • Lamar Anderson
  • Mary Arquette
  • Sheri Copanic
  • Eric Croak
  • Stuart Goldberg
  • Wendy Gramza
  • Douglas Mallette
  • Rodney Masney
  • Jon Miller
  • Stephen Miller
  • Kevin Mullan
  • Kristen Nicholson
  • Susan Rees
  • Hans Rosebrock
  • Margo Stewart

Tocqueville Society Cabinet

  • Kim LaClair – Co-Chair
  • Robert LaClair – Co-Chair
  • Jon Levine
  • Jean Lovejoy
  • Kenneth Lovejoy
  • Susan Palmer
  • Thomas Palmer

Campaign Managers

  • Laurie Adams – DGL Consulting Engineers, LLC
  • Cindy Altaffer – Paychex, Inc.
  • Ruth Ashford – Lucas County Support Services
  • Lisa Austin – Otsego Local School District Otsego Board of Education
  • Nanette Austin – City of Toledo Solid Waste
  • Marisa Bailitz – Trust Company Family Offices
  • Renea Bais – City of Toledo Environmental Services
  • Daisy Baker – Taylor Automotive Group
  • Julie Barrientes – Toledo Day Nursery
  • Sarah Beavers – Stranahan Theater St. Performing Arts LLC
  • Malaika-Beauta Bell – University of Toledo
  • Melissa Bell – Signature Bank, NA
  • Michelle Biddle – McNaughton-McKay Electric Company
  • Jeffrey Bischoff – Lutheran Social Services of Northwestern Ohio
  • Roxanne Bixler – Criminal Justice Coordinating Council
  • Donna Bogan – Hartmann – Bogan Associates
  • Kimberly Bogedain-Tiley – Legal Aid of Western Ohio, Inc. (LAWO)
  • Patricia Borger – Appliance Center
  • Laura Brancheau – Fresh Products, LLC.
  • Dan Brechbill – AT&T
  • Carrie Bringman – Materion – Brush Performance Alloys
  • Brian Brough – Sun Federal Credit Union Attn: Human Resources
  • Bethany Brown – Mondelez International Mondelez Global LLC
  • Connie Bucher – Spengler Nathanson P.L.L.
  • Taylor Burkhardt – Dana Incorporated
  • Edward Caldwell – Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Chantell Cargile – Lourdes University
  • Judy Cassidy – Meijer, Inc. #211
  • Linda Cassidy – City of Toledo Water Treatment Collins
  • Connie Castro – Meijer, Inc.
  • Allison Champion – Kennametal
  • Diane Chiesa – Brouse McDowell
  • Matthew Chlebowski – Tireman/Auto Service Centers
  • Marquita  Chong – City of Toledo
  • Joseph Clemons – Vita Plate Battery
  • Susanne Colby – Lucas County Domestic Relations Court
  • Anjoli Coleman – Meijer, Inc. #117
  • Raquel Colon – Columbia Gas
  • JoAnn Cook – Gross Electric, Inc.
  • Danielle Corder – Meijer, Inc. #118
  • Teri Crawford – Ernst & Young LLP
  • Eric Croak – Croak Asset Management
  • Luann Croy – Lar Mar Foods
  • Kimberly Cryan – Greater Toledo Community Foundation
  • Andrew Curran – Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Jane Curry – Principle Business Enterprises, Inc.
  • Andrew Dale – Hylant
  • Gerald Danes – Jones-Hamilton Company
  • Lance Dasher – Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov
  • Lynne Davis – HCR ManorCare
  • Mary Davis – Hospice of Northwest Ohio
  • Jeffrey Day – Willis Day Storage Company
  • Amy Delbosque – Lucas County Human Resources
  • Mary Ann Diamond – Lutheran Social Services of Northwestern Ohio
  • Janese Diem – Wood County Government Offices
  • Jamie Dixon – Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Dana Dorsey – Reichle Klein Group
  • Kelly Driver – Work Leads to Independence – WLI
  • Yvonne Dubielak – Toledo GROWs Agency
  • James Duggan – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Stacey Dunbar – Huntington
  • Josh Dunckel – General Truck Sales of Toledo
  • Dasa Dzierwa – ProMedica Health System
  • Amy Elliott – Welch Packaging Group, Inc.
  • Richard Eppstein – Better Business Bureau
  • Carol Espen – Regal
  • Christie Fair – Rudolph Libbe Inc.
  • Sheryl Fennel – Oakley Industries Sub Assembly
  • Kristen Filzer – The Image Group
  • Kimberly Finch – Buckeye Broadband
  • Lindsay Fish – City of Toledo Water Reclamation Bayview Park
  • Andrea Flowers – Palmer Energy Company
  • Barbara Ford – City of Bowling Green
  • Denise Fox – Aurora Project, Inc.
  • Kathleen Frank – GBQ
  • Carol Franks – Toledo Port Council
  • Lawrence Friedman – Toledo Building Services
  • Ronda Friesel – SSOE Group
  • Alison Frye – Signature Bank, NA
  • Brittany Fulton – Hart Associates
  • Rachel Gagnon – Toledo-Lucas County Homelessness Board
  • Marla Garner – YWCA Northwest Ohio
  • Tracy Garufos – East Toledo Family Center
  • Sandra Garverick – City of Oregon
  • Lynn  Gaylord – City of Toledo
  • Elizabeth Gibson – Gross Electric, Inc.
  • Susan Gilmore – Waterford Bank, N.A.
  • Jan Gluth – Port Clinton City School District
  • Amanda Goldsmith – PNC
  • Kari Gonzalez – City of Toledo Fire & Rescue Operations
  • Bethany Grabarczyk – CMS Corporation
  • Luke Grable – Directions Credit Union
  • Judith Grodi – Mira + Kolena, Ltd.
  • Gayle Grove – Ernst & Young LLP
  • Robin Guidera – The Cocoon
  • Jillian Gustafson – O-I Glass, Inc.
  • Jamie Haack – Unison Health
  • Don Hafner – Sheet Metal Workers Local 33
  • Jill Hahn – Welltower Inc.
  • Terri Hamilton – Rossford Exempted Village School District
  • Johnnie Hannah – City of Toledo Information & Communications Technology
  • Karen Hannah – TH Plastics, Inc.
  • Suzanne Harnett – Owens Corning
  • Danyal Harris – Libbey Inc.
  • Cole Hatfield – TDH Enterprises
  • Dana Hatfield – First Solar
  • Katherine Hennicken – TTL Associates, Inc.
  • Julie Heuerman – BioFit Engineered Products
  • Mary Himmelein – Educational Service Center of Lake Erie West
  • Stacy Hoffmann – Lucas Metropolitan Housing Authority
  • Peggy Holewinski – American Red Cross-35170 of Northwest Ohio
  • Michelle Hopings – Lucas County Department of Planning & Development/Building Regulations
  • Sarah Horen – City of Toledo Water Distribution
  • Sue Houston – Bowling Green State University
  • Paula Howell – City of Toledo Clerk of Council
  • Sharon Hubbard – Lucas County Child Support Enforcement Agency – A Division of JFS
  • Elizabeth Hupp – O-I Glass, Inc.
  • Karen Huss – Bostwick-Braun Company
  • Debbie Ivan – City of Perrysburg
  • Kendallyn Jacobs – GEM Inc.
  • Miranda Jarouche – Lucas County Auditors Office
  • Heather Jerew – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Joel Jerger – Premier Bank
  • Victoria Jerome – Findley
  • Alexis Johnson – DGL Consulting Engineers, LLC
  • Charlotte Jones – Reichle Klein Group
  • James Jones – Toledo Clinic
  • Mark Kanz – Energy Harbor Corp
  • Patrick Kaplan – Therma-Tru Corporation
  • Tracey Keaton – Republic Development, LLC
  • Robert Keller – Lucas County Coroners Office
  • Suzanne Keller – Jones & Henry Engineers, Ltd.
  • Maureen King – Kiemle-Hankins Company
  • Kerry Klima – First Solar
  • Bethany Knestrick – Lucas County Solid Waste
  • Stanley Kolebuck – Huntington
  • Stephanie Koppert – Spartan Chemical Company, Inc.
  • Robert Korsnack – Bock, Korsnack & Hinds, Inc.
  • Stephanie Kowal – Ottawa County Department of Job and Family Services
  • Jason Kozina – Northwood Board of Education
  • Stephanie Krouse – Glasstech, Inc.
  • Mary Kunckel – Lucas County Board of Commissioners
  • Katlin Lancaster – Work Leads to Independence – WLI
  • Michele Lashuay – Toledo-Lucas County Port Authority
  • Phillip Lee – Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Jared Lefevre – Eastman & Smith Ltd.
  • Rebecca Liebes – Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc.
  • Charley Linden – Mobile Meals of Toledo, Inc.
  • Lorene Lofgren – Lucas County Children Services Board
  • Adrienne Longoria – Cleveland-Cliffs
  • Larry Loutzenhiser – Lucas County Clerk of Courts
  • Molly Lowry – Middough Inc.
  • Amy Loyer – Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse
  • Jenna Lundy – Welch Packaging Group, Inc.
  • Elizabeth Lyons – City of Toledo Municipal Court Clerks
  • Ellen Macke – Columbia Gas
  • Richard MacMillan – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Allison Mandula – McLaren St. Luke’s Hospital
  • Billy Mann – Boys & Girls Clubs of Toledo
  • Theresa Marez – Biro Manufacturing Company
  • Wendy Martin – Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Katie Maskey – Girl Scouts of Western Ohio
  • Karen Mayfield – Ottawa Hills Schools
  • Holly McCormick – Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc.
  • Stephanie McCormick – Savage & Associates, Inc.
  • Karen McCoy – Toledo Day Nursery
  • Jennifer McGuckin – LyondellBasell LYB Americas Financial
  • Thomas McGuire – All American Coach Company
  • Willie McKether – University of Toledo
  • Erin McPartland – Maumee Valley Habitat for Humanity
  • Annette Meek – City of Toledo Building Inspection Division
  • Valerie Megyesi – Northwestern Water & Sewer District
  • Julie Meisner – Lucas County Sheriff’s Office
  • Sandy Mercurio – L K L Engineers, Ltd.
  • Dee Meyer – Rosenboom Machine & Tool
  • Lee Meyers – Buckeye Health Plan
  • Amanda Miller – AT&T
  • Bryan Miller – Lucas County Office of Management & Budget
  • Diana Miller – Lucas County Juvenile Court
  • Jani Miller – Central Travel & Ticket, Inc.
  • Jason Miller – Wood County Committee on Aging
  • Michelle Miller – Superior Uniform Sales, Inc.
  • Anthony Miracola – City of Toledo Transportation Division
  • Susan Misejka – Romanoff Industries, Inc.
  • Steven Mishka – Kennametal
  • Claudia Mitchell – City of Toledo Streets, Bridges and Harbors
  • Denise Mitchell – Lucas County Family & Children First Council
  • Roxana Mlynek – Toledo Building Services
  • Fred Moor – Ken’s Flower Shops
  • Kara Moore – Lucas County Engineers Office
  • Bradford Morgan – Kennametal
  • Regina Mosley – Lucas Metropolitan Housing Authority
  • Kathy Mull-Hoffman – The Cocoon
  • Kristie Mundt – Lucas County Facilities
  • Jennifer Musto – Avient
  • Lisa Nagel- Owens Community College
  • Kathy Nail – Lucas County Board of Developmental Disabilities
  • Amanda Nelson – Hileman Associates
  • Shawn Nelson – Marshall & Melhorn, LLC
  • Cathy Opaczewski – Kellermeyer Bergensons Services, LLC
  • Missy Otterson – Plastic Technologies, Inc.
  • Holly Pappada – Hospital Council of Northwest Ohio
  • Megan Parsons – Dana Incorporated – Toledo Driveline
  • Cheri Pastula – Columbia Gas
  • Brian Patrick – Lucas County Common Pleas Court
  • Julie Payeff – The Andersons, Inc.
  • David Perkins – Lucas County Recorders Office
  • Jason Perry – Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania
  • Jane Plas – Dana Incorporated – Maumee, OH
  • Caroline Powers – SSOE Group
  • Laurie Prala – Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania
  • Priscilla Pritchard – Lucas County Probate Court
  • Benjamin Pushka – Lucas County Board of Commissioners
  • Benjamin Pushka – Lucas County Offices
  • Robin Ratliff – Lucas County Sanitary Engineer
  • Alan Raven – Geo. Gradel Co.
  • Brook Reddish – The Collaborative Inc.
  • Ryan Reiter – Lucas County Auditors Office
  • Roxane Remley – Teledyne Turbine Engines
  • Gina Ritzman – YMCA/JCC of Greater Toledo
  • Karen Roberts – Lucas County Children Services Board
  • Lindsay Roberts – Hylant
  • Kathryn Robinson – The Toledo Museum of Art
  • Kevin Rohrs – CliftonLarsonAllen LLP
  • Kelly Romaker – CliftonLarsonAllen LLP
  • Hans Rosebrock – Toledo Edison/A FirstEnergy Company
  • Robert Ross – City of Perrysburg
  • Meghan Roth – Marshall & Melhorn, LLC
  • Bill Sanford – City of Sylvania
  • Bethany Sattler – Metroparks Toledo Foundation Employees
  • Amanda Schimmoeller – The Lathrop Co.
  • Vicki Schmidt – Lucas County Emergency Services
  • James Schmitt – City of Toledo Building Inspection Division
  • Adam Schoesler – NSS Enterprises, Inc.
  • Lee Schultz – City of Toledo Engineering Services
  • Michelle  Schultz – City of Toledo
  • Elizabeth Schwandt – Salvation Army – Northwest Ohio Area Services (Eastern Territory)
  • Francis Scruci – Bowling Green City Schools
  • Naomi Sears – The Douglas Company
  • Robert Seeman – Erie Tool & Supply Company
  • Kelly Seevers – City of Toledo Affirmative Action
  • Kathy Selking – Toledo-Lucas County Public Library
  • Alison Shepler – The Toledo Museum of Art
  • Christine Shultz – Toledo Refining Company
  • Kathryn Slight – Zepf Center
  • Isabel Sloan – The Blade
  • Cindy Smith – Barkan & Robon, Ltd.
  • Judith Smith – City of Toledo Dept. of Neighborhoods
  • Patricia Smith – Lucas County Board of Elections
  • Shernea Smithers – AT&T
  • Kathy Soper – Findley
  • Kimberly Sosko – Jones-Hamilton Company
  • Susan Spencer – Wood County Educational Service Center
  • Lisa Spotts – Rossford Exempted Village School District
  • Jason Stark – Eaton
  • Jeff Stegeman – KeyBank
  • Nikki Stegeman – Hylant
  • Dwight Stewart – Toledo Public Schools
  • Sandy Stewart – North Baltimore Local School District
  • Marsha Struffolino – Kuhlman Corporation
  • Jill Sulewski – City of Maumee
  • Missy Sullivan – Ohio CAT
  • Timothy Swartz – SSOE Group
  • Connie Szymanski – Toledo Engineering Company, Inc.
  • Paul Szymanski – Catholic Club
  • Seta Tchobanian – The Image Group
  • Beth Thieman – City of Toledo Police Command
  • Charlotte Thorson – Pepsi Beverages Company
  • Michael Todak – LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A.
  • Mark Tooman – Medical Mutual of Ohio
  • Hope Truckor – Adelante – The Latino and Community Resource Center
  • Meghan Tubbs – Equitas Health
  • Nikki Tuck – Signature Bank, NA
  • Pamela Tucker – Signature Associates
  • Don Turner – Southeastern Container, Inc.
  • Michelle Turner – WGTE-TV 30 Public Media
  • Crystal Tyo Mathias – The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates
  • Michaela Valenta – US Gypsum Company
  • Laura Vargyas – City of Toledo Sewer & Drainage
  • Dan Vassallo – Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA
  • Carmen Vega-Perez – Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE)
  • Melanie Wadsworth – Civista Bank
  • Beth Wagner – Rehmann
  • Kimberly Waniewski – Pilkington NSG
  • Liz Watson – Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio
  • Bradley Waugh – Malone, Ault & Farell
  • Christine Weber – UPS
  • Andrew Weiner – Morgan Stanley Wealth Management
  • William Welker – Eastwood Local School District
  • Kristina White – Springfield Local Schools
  • Vincent Wiggins – Lucas County Auditors Office
  • Tracey Wild-Burns – Hammill Manufacturing Company
  • Deborah Williams – Morgan Stanley Wealth Management
  • Latisha Williams – Mental Health & Recovery Services Board of Lucas County
  • Kellyn Wilson – The Ohio & Michigan Paper Company
  • Tracy Wise – YMCA/JCC of Greater Toledo
  • Dianne Woodruff – Poggemeyer Design Group
  • Nancy Woodward – NWO Building & Construction Trades Council
  • Ashley Wright – Unison Health
  • Elizabeth Wright – Wood County Hospital
  • Fionne Wright – Family and Child Abuse Prevention Center
  • Andrew Wysong – Harbor Behavioral Health
  • Kelly Yakumithis – Lucas County Prosecutors Office
  • Laurel Zawodny – Bowling Green State University
  • Rachel Zickar – Perrysburg Board of Education
  • Alexandra  Zmuda – City of Toledo

Our Community Partners

Your commitment to our community ensures success is an option for everyone. Below is a list of our 2020-2021 Community Partners supported through your generous donations. *Grantees are listed alphabetically by organization and the program supported by United Way of Greater Toledo community grants is shown in italics. If you are seeking a list of our current grantees, click here

  • Adelante, Inc. – Leamos Juntos
  • Benton-Carroll-Salem Local Schools – Acorn Alley & Rocket Overtime
  • Benton-Carroll-Salem Local Schools – Launch Pad
  • Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio – One-On-One Mentoring
  • Boy Scouts, Erie Shores Council – Scoutreach
  • Boys & Girls Clubs of Toledo – Building Competencies
  • Bright Horizons – Bright Futures for Students with Disabilities
  • Catholic Club – Club Care 0-5, Club Parent Education & Support, Club Recreation
  • Children’s Resource Center – Parenting Education
  • Community Learning Centers of WCESC – Out-of-school STARS
  • Girl Scouts of Western Ohio – Girl Scout Leadership Experience
  • Harbor – Supporting Early Emotional Development (SEED)
  • Joyful Connections – Supervised Visitations
  • Mom’s House – Early Childhood Education
  • Ottawa County Court Appointed Special Advocate – Ottawa County Court Appointed Special Advocate
  • Ottawa County Court Appointed Special Advocate – Ottawa County Til Next Time Mentoring (TNT)
  • Port Clinton City School District – Champions for Children
  • Port Clinton City School District – Kindergarten Readiness
  • The Learning Club of Toledo – The Learning Club of Toledo
  • Toledo Community Foundation – Aspire
  • Toledo Day Nursery, Inc. – Early Care & Education
  • Toledo Public Schools – Advancement Via Individual Determination (AVID)
  • Toledo Public Schools – Social & Emotional Learning
  • United Way Women’s Initiative – Imagination Library
  • University of Toledo Foundation – Reach Out and Read of Northwest Ohio
  • YMCA/JCC, The University Church, LSSNWO, The Tabernacle, Toledo Public Schools – Schools as Community Hubs
  • YWCA of Northwest Ohio – Early Childhood Partnership
  • YWCA of Northwest Ohio – YWCA Baby Talk
  • American Red Cross of NW Ohio – Family Emergency Response Services
  • Aurora Project, Inc. – Transitional Housing
  • Catholic Charities Diocese of Toledo – La Posada Family Emergency Shelter
  • Family House – Emergency Shelter
  • Legal Aid of Western Ohio, Inc. (LAWO) – Steps Out of Poverty
  • Local Initiatives Support Corporation (LISC) – Toledo Financial Opportunity Centers
  • Ottawa County Community Support Services – Ruth Ann’s House
  • Ottawa County Community Support Services – Sutton Center Community Outreach
  • St. Paul’s Community Center – The Shelter/Winter Crisis
  • The Cocoon – Safe Housing and Advocacy for Victims of Abuse
  • The Salvation Army – Comprehensive Emergency Assistance
  • The Salvation Army – Housing Outreach & Assistance
  • Toledo-Lucas County Homelessness Board – Toledo-Lucas County Homelessness Board
  • YWCA of Northwest Ohio – Domestic Violence Shelter
  • Wood County Community Resp. Funding- Rent Assistance
  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE) – Medical-Legal Partnership for Children
  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE) – Deferred Action for Childhook Arrivals (DACA)
  • Dental Center of Northwest Ohio – Comprehensive Dental Care Program
  • Equitas Health (AIDS Resource Center Ohio, Inc.) – Mpowerment for a Healthy Toledo
  • Family and Child Abuse Prevention Center – Children’s Advocacy Center
  • Family & Child Abuse Prevention Center – Domestic Violence Court Advocacy Program
  • Hospital Council of Northwest Ohio – Community Health Assessments
  • Hospital Council of Northwest Ohio – Lucas County Initiative to Improve Birth Outcomes
  • Lucas County Regional Health District – Mobile Vision Program
  • Mobile Meals of Toledo, Inc. – Weekender Program
  • Neighborhood Health Association – Social Services
  • Sofia Quintero Art & Cultural Center – CENARE
  • Toledo GROWs – Garden & Nutrition Education
  • Toledo Lucas County CareNet – Access to Health Care
  • YMCA/JCC of Greater Toledo – Live Well
  • YWCA of Northwest Ohio – H.O.P.E. Center

Our Corporate & Community Partners & Organizations

Our partners are champions and advocates for solutions that will change lives for the better. Thank you to the following partners for their extraordinary contribution to our mission.

  • Flatlands Coffee
  • The Flying Joe
  • Jupmode
  • Nathan Rumbaugh Photography & Design
  • Toledo Mud Hens
  • Toledo Walleye
  • Tyo Team
Excellence (100% participation)
  • Adelante

  • Boys & Girls Clubs of Toledo

  • Central Travel & Ticket, Inc.

  • Family and Child Abuse Prevention Center

  • Girl Scouts of Western Ohio

  • Hospital Council of Northwest Ohio

  • Local Initiatives Support Corporation

  • Mom’s House

  • PolyOne Corp

  • Read For Literacy, Inc.

  • The Lathrop Co.

  • Toledo Day Nursery

  • Toledo Engineering Company, Inc.

  • Toledo GROWs

  • Toledo Regional Chamber of Commerce

  • United Way of Greater Toledo

  • Willis Day Storage Company

Distinction (90 – 99% participation)

  • Cleveland-Cliffs

  • Owens Corning

  • YWCA Northwest Ohio

Achievement (75 – 89% participation)
  • American Red Cross of Northwest Ohio

  • Better Business Bureau

  • CliftonLarsonAllen LLP

  • East Toledo Family Center

  • Gilmore Jasion Mahler, Ltd.

  • Hileman Associates

  • Owens-Illinois, Inc.

  • Romanoff Industries, Inc.

  • Rudolph Libbe Inc.

  • Welltower Inc.

Honorable (60 – 74% participation)
  • Eastman & Smith Ltd.

  • Hylant

  • Legal Aid of Western Ohio, Inc.

  • Owens Corning

  • Shumaker, Loop & Kendrick, LLP

  • Signature Bank, NA

  • The Image Group

  • The Trust Company

  • US Bank – Oak Harbor

Appreciation (50% – 59% participation)
  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc.

  • Auto-Owners Insurance Company

  • Directions Credit Union

  • Equitas Health

  • Findley

  • First Federal Bank

  • Jones-Hamilton Company

  • MacMillan, Sobanski & Todd, LLC

  • Regal (Marathon Special Products)

  • TH Plastics, Inc.

  • UPS

Pinnacle Companies (Raising $500,000+ Annually)
  • Dana Incorporated – Maumee, OH
  • O-I Glass, Inc.
  • Owens Corning
Pillar Companies (Raising $100,000 – $499,999 Annually)
  • The Andersons, Inc.
  • Block Communications, Inc.
  • Fifth Third Bank
  • General Motors Corporation
  • Hylant
  • Lucas County Offices
  • SSOE Group
  • Stellantis
  • UPS
Best in Show – Awarded to companies that have run an outstanding campaign utilizing best practices and met or exceeded prior campaign year’s card value
  • The Andersons, Inc.
  • Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc.
  • Buckeye Broadband
  • Central Travel & Ticket, Inc.
  • CliftonLarsonAllen LLP
  • The Collaborative Inc.
  • Dana Incorporated – Maumee, OH
  • Directions Credit Union
  • Eastman & Smith Ltd.
  • Fifth Third Bank
  • GEM Inc.
  • Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Hartmann – Bogan Associates
  • Hylant
  • The Image Group
  • KeyBank
  • The Lathrop Co.
  • Marshall & Melhorn, LLC
  • Nysus Solutions
  • O-I Glass, Inc.
  • Owens Corning
  • Palmer Energy Company
  • PNC
  • Rudolph Libbe Inc.
  • Savage & Associates, Inc.
  • Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse
  • Signature Bank, NA
  • SSOE Group
  • Therma-Tru Corporation
  • The Toledo Museum of Art
  • Toledo Public Schools
  • Toledo Refining Company
  • Trust Company Family Offices
  • University of Toledo
LIVE UNITED Award – Recognizes a company with more than 50 employees that has the highest gift per captia of their campaign benefitting United Way
  • The Lathrop Co.
Small Companies LIVE UNITED Award – Recognizes a company with less than 50 employees that has the highest gift per capita of their campaign benefitting United Way
  • Hartmann – Bogan Associates
Small But Mighty – Recognizes a company with less than 50 employees who had the largest percentage increase in their campaign
  • Oakley Industries Sub Assembly

Game Changer Award – Recognizes the company with more than 50 employees who had the largest percentage increase in their campaign
  • Therma-Tru Corporation

Best Use of Web/New Media/Technology – Awarded to a company that utilizes an innovative use of technology to engage, inform, and educate employees in United Way’s work
  • Owens Corning
Top Industry Innovation – Awarded to companies that use new and creative ideas to encourage support for United Way giving
  • Hylant
  • Jupmode
  • Mondelez International Mondelez Global LLC
  • Owens Corning
  • Toledo Mud Hens Baseball Club
Campaign Manager Hall of Fame 2020 Inductees – Recognizes outstanding leaders who bring inspiration and energy to their campaign and implement best campaign practices
  • Marisa Bailitz – Trust Company Family Offices
  • Donna Bogan – Hartmann – Bogan Associates
  • Jane Curry – Principle Business Enterprises, Inc.
  • Janese Diem – Wood County Government Offices
  • Lauren Hornberger – Owens Corning
  • Patrick Kaplan – Therma-Tru Corporation
  • Amy Loyer – Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse
  • Stephanie McCormick – Savage & Associates, Inc.
  • Brook Reddish – The Collaborative Inc.
  • Kevin Rohrs – CliftonLarsonAllen LLP
  • Kelly Romaker – CliftonLarsonAllen LLP
  • Jeff Stegeman – KeyBank
  • Timothy Swartz – SSOE Group
  • Seta Tchobanian – The Image Group
  • Nikki Tuck – Signature Bank, NA
CEO Involvement Hall of Fame 2020 Inductees – Recognizes companies where the CEO serves as a model for coporate and employee philanthropy and is a visible United Way advocate
  • Vincent Dipofi – SSOE Group
  • Ann Hartmann –  Hartmann – Bogan Associates
  • Ray Micham – The Collaborative Inc.
  • Jani Miller – Central Travel & Ticket, Inc
Top Labor/Management Campaign Partnership – Awarded to a company whose United Way advocacy is demonstrated by labor and management working together
  • Stellantis North America

Best Leadership Giving 

  • Principle Business Enterprises, Inc.
Top New Campaign – Awarded to a company running a new workforce campaign that introduces United Way’s work through presentation, inspiring employees to LIVE UNITED
  • CMS Corporation
  • The Collaborative Inc.
Top Year-Round Engagement – Awarded to true champions for improving lives in our community, instilling a year-round workplace engagement plan with United Way in respect to communication, education, involvement, and volunteerism
  • Buckeye Broadband
  • Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Hylant
  • The Image Group
  • O-I Glass, Inc.
  • Owens Corning
  • SSOE Group
  • Toledo Public Schools
  • Trust Company Family Offices
  • Welltower Inc.

Outstanding United Way Advocates – Awarded to individuals who have served as strong United Way advocacy partners, and, more specifically, have been outspoken advocates on behalf of children living in Lucas, Ottawa and Wood counties 

  • Leslie Doria – YMCA/JCC of Greater Toledo
  • Suzanne Gall – YWCA Northwest Ohio
Top Volunteer Engagement – Awarded to companies that encourage employees to give back via volunteerism through United Way, with specific focus on advancing education, income, and health in our community
  • Toledo Public Schools
Top Community Partnership – Awarded to community partners that demonstrate best practices in community engagement, collaborating with others, and creating impact through partnerships
  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE)
  • Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio
  • Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Girl Scouts of Western Ohio
  • Ottawa County Community Support Services
  • Wood County Educational Service Center
  • YWCA Northwest Ohio

Top Collaborative Leadership

  • Catholic Club

Top Ottawa County Campaign

  • Energy Harbor

Top Donor Experience

  • Brown Bag Food Project

United We’re Strong

  • Patrick & MaryLouise Bowe
  • Laurie Adams – DGL Consulting Engineers, LLC
  • Cindy Altaffer – Paychex, Inc.
  • Ruth Ashford – Lucas County Support Services
  • Lisa Austin – Otsego Local School District Otsego Board of Education
  • Nanette Austin – City of Toledo Solid Waste
  • Marisa Bailitz – Trust Company Family Offices
  • Renea Bais – City of Toledo Environmental Services
  • Daisy Baker – Taylor Automotive Group
  • Julie Barrientes – Toledo Day Nursery
  • Sarah Beavers – Stranahan Theater St. Performing Arts LLC
  • Malaika-Beauta Bell – University of Toledo
  • Melissa Bell – Signature Bank, NA
  • Michelle Biddle – McNaughton-McKay Electric Company
  • Jeffrey Bischoff – Lutheran Social Services of Northwestern Ohio
  • Roxanne Bixler – Criminal Justice Coordinating Council
  • Donna Bogan – Hartmann – Bogan Associates
  • Kimberly Bogedain-Tiley – Legal Aid of Western Ohio, Inc. (LAWO)
  • Patricia Borger – Appliance Center
  • Laura Brancheau – Fresh Products, LLC.
  • Dan Brechbill – AT&T
  • Carrie Bringman – Materion – Brush Performance Alloys
  • Brian Brough – Sun Federal Credit Union Attn: Human Resources
  • Bethany Brown – Mondelez International Mondelez Global LLC
  • Connie Bucher – Spengler Nathanson P.L.L.
  • Taylor Burkhardt – Dana Incorporated
  • Edward Caldwell – Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Chantell Cargile – Lourdes University
  • Judy Cassidy – Meijer, Inc. #211
  • Linda Cassidy – City of Toledo Water Treatment Collins
  • Connie Castro – Meijer, Inc.
  • Allison Champion – Kennametal
  • Diane Chiesa – Brouse McDowell
  • Matthew Chlebowski – Tireman/Auto Service Centers
  • Marquita  Chong – City of Toledo
  • Joseph Clemons – Vita Plate Battery
  • Susanne Colby – Lucas County Domestic Relations Court
  • Anjoli Coleman – Meijer, Inc. #117
  • Raquel Colon – Columbia Gas
  • JoAnn Cook – Gross Electric, Inc.
  • Danielle Corder – Meijer, Inc. #118
  • Teri Crawford – Ernst & Young LLP
  • Eric Croak – Croak Asset Management
  • Luann Croy – Lar Mar Foods
  • Kimberly Cryan – Greater Toledo Community Foundation
  • Andrew Curran – Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Jane Curry – Principle Business Enterprises, Inc.
  • Andrew Dale – Hylant
  • Gerald Danes – Jones-Hamilton Company
  • Lance Dasher – Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov
  • Lynne Davis – HCR ManorCare
  • Mary Davis – Hospice of Northwest Ohio
  • Jeffrey Day – Willis Day Storage Company
  • Amy Delbosque – Lucas County Human Resources
  • Mary Ann Diamond – Lutheran Social Services of Northwestern Ohio
  • Janese Diem – Wood County Government Offices
  • Jamie Dixon – Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Dana Dorsey – Reichle Klein Group
  • Kelly Driver – Work Leads to Independence – WLI
  • Yvonne Dubielak – Toledo GROWs Agency
  • James Duggan – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Stacey Dunbar – Huntington
  • Josh Dunckel – General Truck Sales of Toledo
  • Dasa Dzierwa – ProMedica Health System
  • Amy Elliott – Welch Packaging Group, Inc.
  • Richard Eppstein – Better Business Bureau
  • Carol Espen – Regal
  • Christie Fair – Rudolph Libbe Inc.
  • Sheryl Fennel – Oakley Industries Sub Assembly
  • Kristen Filzer – The Image Group
  • Kimberly Finch – Buckeye Broadband
  • Lindsay Fish – City of Toledo Water Reclamation Bayview Park
  • Andrea Flowers – Palmer Energy Company
  • Barbara Ford – City of Bowling Green
  • Denise Fox – Aurora Project, Inc.
  • Kathleen Frank – GBQ
  • Carol Franks – Toledo Port Council
  • Lawrence Friedman – Toledo Building Services
  • Ronda Friesel – SSOE Group
  • Alison Frye – Signature Bank, NA
  • Brittany Fulton – Hart Associates
  • Rachel Gagnon – Toledo-Lucas County Homelessness Board
  • Marla Garner – YWCA Northwest Ohio
  • Tracy Garufos – East Toledo Family Center
  • Sandra Garverick – City of Oregon
  • Lynn  Gaylord – City of Toledo
  • Elizabeth Gibson – Gross Electric, Inc.
  • Susan Gilmore – Waterford Bank, N.A.
  • Jan Gluth – Port Clinton City School District
  • Amanda Goldsmith – PNC
  • Kari Gonzalez – City of Toledo Fire & Rescue Operations
  • Bethany Grabarczyk – CMS Corporation
  • Luke Grable – Directions Credit Union
  • Judith Grodi – Mira + Kolena, Ltd.
  • Gayle Grove – Ernst & Young LLP
  • Robin Guidera – The Cocoon
  • Jillian Gustafson – O-I Glass, Inc.
  • Jamie Haack – Unison Health
  • Don Hafner – Sheet Metal Workers Local 33
  • Jill Hahn – Welltower Inc.
  • Terri Hamilton – Rossford Exempted Village School District
  • Johnnie Hannah – City of Toledo Information & Communications Technology
  • Karen Hannah – TH Plastics, Inc.
  • Suzanne Harnett – Owens Corning
  • Danyal Harris – Libbey Inc.
  • Cole Hatfield – TDH Enterprises
  • Dana Hatfield – First Solar
  • Katherine Hennicken – TTL Associates, Inc.
  • Julie Heuerman – BioFit Engineered Products
  • Mary Himmelein – Educational Service Center of Lake Erie West
  • Stacy Hoffmann – Lucas Metropolitan Housing Authority
  • Peggy Holewinski – American Red Cross-35170 of Northwest Ohio
  • Michelle Hopings – Lucas County Department of Planning & Development/Building Regulations
  • Sarah Horen – City of Toledo Water Distribution
  • Sue Houston – Bowling Green State University
  • Paula Howell – City of Toledo Clerk of Council
  • Sharon Hubbard – Lucas County Child Support Enforcement Agency – A Division of JFS
  • Elizabeth Hupp – O-I Glass, Inc.
  • Karen Huss – Bostwick-Braun Company
  • Debbie Ivan – City of Perrysburg
  • Kendallyn Jacobs – GEM Inc.
  • Miranda Jarouche – Lucas County Auditors Office
  • Heather Jerew – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Joel Jerger – Premier Bank
  • Victoria Jerome – Findley
  • Alexis Johnson – DGL Consulting Engineers, LLC
  • Charlotte Jones – Reichle Klein Group
  • James Jones – Toledo Clinic
  • Mark Kanz – Energy Harbor Corp
  • Patrick Kaplan – Therma-Tru Corporation
  • Tracey Keaton – Republic Development, LLC
  • Robert Keller – Lucas County Coroners Office
  • Suzanne Keller – Jones & Henry Engineers, Ltd.
  • Maureen King – Kiemle-Hankins Company
  • Kerry Klima – First Solar
  • Bethany Knestrick – Lucas County Solid Waste
  • Stanley Kolebuck – Huntington
  • Stephanie Koppert – Spartan Chemical Company, Inc.
  • Robert Korsnack – Bock, Korsnack & Hinds, Inc.
  • Stephanie Kowal – Ottawa County Department of Job and Family Services
  • Jason Kozina – Northwood Board of Education
  • Stephanie Krouse – Glasstech, Inc.
  • Mary Kunckel – Lucas County Board of Commissioners
  • Katlin Lancaster – Work Leads to Independence – WLI
  • Michele Lashuay – Toledo-Lucas County Port Authority
  • Phillip Lee – Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Jared Lefevre – Eastman & Smith Ltd.
  • Rebecca Liebes – Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc.
  • Charley Linden – Mobile Meals of Toledo, Inc.
  • Lorene Lofgren – Lucas County Children Services Board
  • Adrienne Longoria – Cleveland-Cliffs
  • Larry Loutzenhiser – Lucas County Clerk of Courts
  • Molly Lowry – Middough Inc.
  • Amy Loyer – Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse
  • Jenna Lundy – Welch Packaging Group, Inc.
  • Elizabeth Lyons – City of Toledo Municipal Court Clerks
  • Ellen Macke – Columbia Gas
  • Richard MacMillan – MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Allison Mandula – McLaren St. Luke’s Hospital
  • Billy Mann – Boys & Girls Clubs of Toledo
  • Theresa Marez – Biro Manufacturing Company
  • Wendy Martin – Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Katie Maskey – Girl Scouts of Western Ohio
  • Karen Mayfield – Ottawa Hills Schools
  • Holly McCormick – Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc.
  • Stephanie McCormick – Savage & Associates, Inc.
  • Karen McCoy – Toledo Day Nursery
  • Jennifer McGuckin – LyondellBasell LYB Americas Financial
  • Thomas McGuire – All American Coach Company
  • Willie McKether – University of Toledo
  • Erin McPartland – Maumee Valley Habitat for Humanity
  • Annette Meek – City of Toledo Building Inspection Division
  • Valerie Megyesi – Northwestern Water & Sewer District
  • Julie Meisner – Lucas County Sheriff’s Office
  • Sandy Mercurio – L K L Engineers, Ltd.
  • Dee Meyer – Rosenboom Machine & Tool
  • Lee Meyers – Buckeye Health Plan
  • Amanda Miller – AT&T
  • Bryan Miller – Lucas County Office of Management & Budget
  • Diana Miller – Lucas County Juvenile Court
  • Jani Miller – Central Travel & Ticket, Inc.
  • Jason Miller – Wood County Committee on Aging
  • Michelle Miller – Superior Uniform Sales, Inc.
  • Anthony Miracola – City of Toledo Transportation Division
  • Susan Misejka – Romanoff Industries, Inc.
  • Steven Mishka – Kennametal
  • Claudia Mitchell – City of Toledo Streets, Bridges and Harbors
  • Denise Mitchell – Lucas County Family & Children First Council
  • Roxana Mlynek – Toledo Building Services
  • Fred Moor – Ken’s Flower Shops
  • Kara Moore – Lucas County Engineers Office
  • Bradford Morgan – Kennametal
  • Regina Mosley – Lucas Metropolitan Housing Authority
  • Kathy Mull-Hoffman – The Cocoon
  • Kristie Mundt – Lucas County Facilities
  • Jennifer Musto – Avient
  • Lisa Nagel- Owens Community College
  • Kathy Nail – Lucas County Board of Developmental Disabilities
  • Amanda Nelson – Hileman Associates
  • Shawn Nelson – Marshall & Melhorn, LLC
  • Cathy Opaczewski – Kellermeyer Bergensons Services, LLC
  • Missy Otterson – Plastic Technologies, Inc.
  • Holly Pappada – Hospital Council of Northwest Ohio
  • Megan Parsons – Dana Incorporated – Toledo Driveline
  • Cheri Pastula – Columbia Gas
  • Brian Patrick – Lucas County Common Pleas Court
  • Julie Payeff – The Andersons, Inc.
  • David Perkins – Lucas County Recorders Office
  • Jason Perry – Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania
  • Jane Plas – Dana Incorporated – Maumee, OH
  • Caroline Powers – SSOE Group
  • Laurie Prala – Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania
  • Priscilla Pritchard – Lucas County Probate Court
  • Benjamin Pushka – Lucas County Board of Commissioners
  • Benjamin Pushka – Lucas County Offices
  • Robin Ratliff – Lucas County Sanitary Engineer
  • Alan Raven – Geo. Gradel Co.
  • Brook Reddish – The Collaborative Inc.
  • Ryan Reiter – Lucas County Auditors Office
  • Roxane Remley – Teledyne Turbine Engines
  • Gina Ritzman – YMCA/JCC of Greater Toledo
  • Karen Roberts – Lucas County Children Services Board
  • Lindsay Roberts – Hylant
  • Kathryn Robinson – The Toledo Museum of Art
  • Kevin Rohrs – CliftonLarsonAllen LLP
  • Kelly Romaker – CliftonLarsonAllen LLP
  • Hans Rosebrock – Toledo Edison/A FirstEnergy Company
  • Robert Ross – City of Perrysburg
  • Meghan Roth – Marshall & Melhorn, LLC
  • Bill Sanford – City of Sylvania
  • Bethany Sattler – Metroparks Toledo Foundation Employees
  • Amanda Schimmoeller – The Lathrop Co.
  • Vicki Schmidt – Lucas County Emergency Services
  • James Schmitt – City of Toledo Building Inspection Division
  • Adam Schoesler – NSS Enterprises, Inc.
  • Lee Schultz – City of Toledo Engineering Services
  • Michelle  Schultz – City of Toledo
  • Elizabeth Schwandt – Salvation Army – Northwest Ohio Area Services (Eastern Territory)
  • Francis Scruci – Bowling Green City Schools
  • Naomi Sears – The Douglas Company
  • Robert Seeman – Erie Tool & Supply Company
  • Kelly Seevers – City of Toledo Affirmative Action
  • Kathy Selking – Toledo-Lucas County Public Library
  • Alison Shepler – The Toledo Museum of Art
  • Christine Shultz – Toledo Refining Company
  • Kathryn Slight – Zepf Center
  • Isabel Sloan – The Blade
  • Cindy Smith – Barkan & Robon, Ltd.
  • Judith Smith – City of Toledo Dept. of Neighborhoods
  • Patricia Smith – Lucas County Board of Elections
  • Shernea Smithers – AT&T
  • Kathy Soper – Findley
  • Kimberly Sosko – Jones-Hamilton Company
  • Susan Spencer – Wood County Educational Service Center
  • Lisa Spotts – Rossford Exempted Village School District
  • Jason Stark – Eaton
  • Jeff Stegeman – KeyBank
  • Nikki Stegeman – Hylant
  • Dwight Stewart – Toledo Public Schools
  • Sandy Stewart – North Baltimore Local School District
  • Marsha Struffolino – Kuhlman Corporation
  • Jill Sulewski – City of Maumee
  • Missy Sullivan – Ohio CAT
  • Timothy Swartz – SSOE Group
  • Connie Szymanski – Toledo Engineering Company, Inc.
  • Paul Szymanski – Catholic Club
  • Seta Tchobanian – The Image Group
  • Beth Thieman – City of Toledo Police Command
  • Charlotte Thorson – Pepsi Beverages Company
  • Michael Todak – LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A.
  • Mark Tooman – Medical Mutual of Ohio
  • Hope Truckor – Adelante – The Latino and Community Resource Center
  • Meghan Tubbs – Equitas Health
  • Nikki Tuck – Signature Bank, NA
  • Pamela Tucker – Signature Associates
  • Don Turner – Southeastern Container, Inc.
  • Michelle Turner – WGTE-TV 30 Public Media
  • Crystal Tyo Mathias – The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates
  • Michaela Valenta – US Gypsum Company
  • Laura Vargyas – City of Toledo Sewer & Drainage
  • Dan Vassallo – Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA
  • Carmen Vega-Perez – Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE)
  • Melanie Wadsworth – Civista Bank
  • Beth Wagner – Rehmann
  • Kimberly Waniewski – Pilkington NSG
  • Liz Watson – Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio
  • Bradley Waugh – Malone, Ault & Farell
  • Christine Weber – UPS
  • Andrew Weiner – Morgan Stanley Wealth Management
  • William Welker – Eastwood Local School District
  • Kristina White – Springfield Local Schools
  • Vincent Wiggins – Lucas County Auditors Office
  • Tracey Wild-Burns – Hammill Manufacturing Company
  • Deborah Williams – Morgan Stanley Wealth Management
  • Latisha Williams – Mental Health & Recovery Services Board of Lucas County
  • Kellyn Wilson – The Ohio & Michigan Paper Company
  • Tracy Wise – YMCA/JCC of Greater Toledo
  • Dianne Woodruff – Poggemeyer Design Group
  • Nancy Woodward – NWO Building & Construction Trades Council
  • Ashley Wright – Unison Health
  • Elizabeth Wright – Wood County Hospital
  • Fionne Wright – Family and Child Abuse Prevention Center
  • Andrew Wysong – Harbor Behavioral Health
  • Kelly Yakumithis – Lucas County Prosecutors Office
  • Laurel Zawodny – Bowling Green State University
  • Rachel Zickar – Perrysburg Board of Education
  • Alexandra  Zmuda – City of Toledo
  • Acme Specialty Manufacturing Company
  • Adelante – The Latino and Community Resource Center
  • Advanced Industrial Services LLC
  • Advocates for Basic Legal Equality, Inc. (ABLE)
  • Aetna Foundation, Inc.
  • AFSCME Local 544
  • Air Products & Chemicals, Inc. Work at Home
  • All American Coach Company
  • Amazon Smile
  • American Family Insurance
  • American Income Life
  • American Red Cross of Northwest Ohio
  • The Anderson Foundation
  • The Andersons Fund Supporting Organization
  • The Andersons Foundation/The Andersons , Inc.
  • The Andersons, Inc. Retirees
  • Apple Nutrition Consulting Ltd.
  • Appliance Center
  • Area Office on Aging of Northwestern Ohio, Inc.
  • Arts Commission of Greater Toledo
  • AT&T
  • AT&T-CWA Local 4319
  • Aurora Project, Inc.
  • Automatic Data Processing Inc.
  • Avient
  • Barkan & Robon, Ltd.
  • BASF Corporation Coatings Colorants Division
  • Betco Corporation
  • Better Business Bureau
  • Big Brothers Big Sisters of Northwestern Ohio
  • Bill’s Irrigation
  • BioFit Engineered Products
  • Biro Manufacturing Company
  • The Blade
  • Block Communications, Inc.
  • Bock, Korsnack & Hinds, Inc.
  • The Bostwick-Braun Company
  • Bowling Green City Schools
  • Bowling Green Community Foundation
  • Bowling Green Middle School Flower Fund
  • BG Kiwanis
  • Bowling Green State University
  • Bowling Green State University Retirees
  • Boy Scouts of America, Erie Shores Council, Inc. #460
  • Boys & Girls Clubs of Toledo
  • BrightView
  • Brouse McDowell
  • Buckeye Broadband
  • Buckeye Health Plan
  • Buckeye State Bank
  • Caresource Grant
  • Catawba Bay Development – Caring Giving Community
  • Catholic Club
  • CDBG-CV Covid 19 grant
  • Central Travel & Ticket, Inc.
  • Children’s Resource Center
  • Cigna
  • Citi Group, Inc.
  • City of Bowling Green
  • City of Maumee
  • City of Oregon
  • City of Perrysburg
  • City of Sylvania
  • City of Toledo & AFSCME Locals 7 & 2058, Teamsters Local 20
  • Civista Bank
  • Cleveland-Cliffs
  • CliftonLarsonAllen LLP
  • CMS Corporation
  • The Cocoon
  • The Collaborative Inc.
  • Columbia Gas of Ohio/A NiSource Company & UAW 349 and 349C
  • Comcast Corp.
  • Consumers Energy Company
  • Continental Secret Service Bureau, Inc.
  • Costco
  • Creative Village Preschool
  • Criminal Justice Coordinating Council
  • Croak Asset Management
  • Croghan Colonial Bank Port Clinton Branch
  • CSL  Plasma
  • Cumulus Broadcasting
  • Cumulus Media New Holdings Inc.
  • CVS Caremark
  • CWA Local 4319
  • Dana Incorporated
  • Dana Incorporated (Retirees)
  • David & Lura Lovell Foundation
  • Decorative Panels International, Inc.
  • Deloitte & Touche LLP
  • Delta Defense LLC
  • Dental Center of Northwest Ohio
  • DGL Consulting Engineers, LLC
  • Directions Credit Union
  • Dmytryka Jacobs Engineers Inc
  • Dominos Pizza-Bry-Pie, Inc.
  • The Douglas Company
  • DTE Energy
  • Dunbar Mechanical, Inc.
  • East Toledo Family Center
  • Eastman & Smith Ltd.
  • Eastwood Local School District
  • Eaton
  • Eberly & Friends Group
  • Ecolab
  • Educational Service Center of Lake Erie West
  • Eli Lilly
  • Elsie and Harry Baumker Charitable Foundation, Inc.
  • Emergency Food & Shelter Program Lucas Co
  • Energy Harbor Corp
  • Equitas Health
  • Erie Tool & Supply Company
  • Ernst & Young LLP
  • Ernst & Young LLP Retirees
  • ESG – Coordinated Access
  • Family and Child Abuse Prevention Center
  • Family House
  • Farmers & Merchants State Bank Archbold
  • Federal Express Corporation
  • Fifth Third Foundation, Fifth Third Bank Trustee
  • Findley
  • Firelands Presbyterian Church
  • First Federal Savings of Lorain
  • First National Bank of Bellevue
  • First Solar
  • Fishbeck
  • Flatlands Coffee
  • The Flying Bean
  • Fresh Products, LLC.
  • Friends of Pemberville Public Library
  • Gallon, Takacs, Boissoneault and Schaffer Co. LPA
  • GBQ
  • GEM Industrial, Inc.
  • Gene & Glick Company Inc.
  • General Truck Sales of Toledo
  • Geo. Gradel Company
  • Gilmore Jasion Mahler, Ltd.
  • Girl Scouts of Western Ohio
  • Glasstech, Inc.
  • Goodman Real Estate Services Group LLC
  • Goodwill Industries of Erie, Huron, Ottawa and Sandusky Counties
  • Gordon Food Service
  • Greater Toledo Community Foundation
  • Green Bay Packaging
  • Gross Electric, Inc.
  • Gryphon Place
  • Hammill Manufacturing Company
  • Harbor Behavioral Health
  • Hart Associates
  • Hartmann – Bogan Associates
  • HCR ManorCare
  • HCR ManorCare Retirees
  • Health Partners of Western Ohio
  • Heidelberg Distributing Company
  • Hileman Associates
  • Hiti DiFrancesco and Siebold Inc
  • Hollywood Casino Toledo
  • Honda of America Manufacturing, Inc.
  • Hospice of Northwest Ohio
  • Hospital Council of Northwest Ohio
  • Huntington
  • Hylant
  • Hylant Family Foundation
  • IBM Employee Services Center IBM Retiree Charitable Campaign
  • The Image Group
  • International Union UAW Local 2262
  • International Union United Automobile UAW Local 1765
  • Irex Corporation
  • Anonymous-Jamiesons Audio
  • Janotta & Herner Inc.
  • J.C. Hart Company Inc
  • JCPenney
  • Jones & Henry Engineers, Ltd.
  • Jones-Hamilton Company
  • Jupmode
  • Kellermeyer Bergensons Services, LLC
  • Kennametal
  • Ken’s Flower Shops
  • KeyBank
  • Kiemle-Hankins Company
  • Kiwanis Club of Genoa
  • Kiwanis Club of Port Clinton
  • Knape Designs
  • Kokosing Construction Company
  • The Kroger Company
  • Kuhlman Corporation
  • L K L Engineers, Ltd.
  • Lar Mar Foods
  • The Lathrop Co.
  • LaValley, LaValley, Todak & Schaefer Co., L.P.A.
  • La-Z-Boy Incorporated
  • LB’s Circuit Training
  • Legal Aid of Western Ohio, Inc. (LAWO)
  • LeGalley Insurance Agency
  • Libbey Inc. & USWA Local 700, USWA Local 65, GMPPAW Local 59, IAMAW Lodge 105
  • Lima Troy Area UAW Cap Council
  • Local 658 UAW
  • Lourdes University
  • LSS-Family Stability Collaborative Grant
  • Lubrizol Corporation
  • Lucas County Offices, AFSCME 544 & MEBA
  • Lucas Metropolitan Housing Authority
  • Lutheran Ministries of Mercy
  • Lutheran Social Services of Northwestern Ohio
  • LyondellBasell LYB Americas Financial
  • MacMillan, Sobanski & Todd, LLC
  • Malone, Ault & Farell
  • Manpower Temporary Services
  • Marathon Petroleum Co., LLC
  • Mark S. Feldstein Family Foundation
  • Marshall & Melhorn, LLC
  • Mass Mutual Financial Group The Klinger Agency, Inc.
  • Materion – Brush Performance Alloys
  • Matrix Technologies, Inc.
  • Maumee Valley Habitat for Humanity
  • McLaren St. Luke’s Hospital
  • McNaughton-McKay Electric Company
  • Medical Mutual of Ohio
  • Medtronics
  • Meijer, Inc.
  • Metal Forming & Coining Corporation
  • Metroparks Toledo Foundation Employees
  • Middough Inc.
  • Midland Title Agency of Northwest Ohio, Inc.
  • Mile High United Way, Inc.
  • Mira + Kolena, Ltd.
  • Mobile Meals of Toledo, Inc.
  • Mondelez International Mondelez Global LLC
  • Morgan Stanley Wealth Management
  • Morris Family Charitable Fund -Schwab Charitable
  • Nathan Rumbaugh Photography & Design
  • Nationwide Insurance
  • Nationwide Insurance Company Payroll account
  • Nature’s View Landscape & Property Maintenance LLC
  • Network for Good
  • Nichols
  • North American Science Associates, Inc.
  • North Baltimore Library
  • North Baltimore Local School District
  • Northern Haserot
  • Northern Manufacturing Company, Inc.
  • Northwestern Water & Sewer District
  • Northwood Board of Education
  • NSS Enterprises, Inc. & UAW Local 12
  • NWO Building & Construction Trades Council
  • Nysus Solutions
  • Oak Harbor Public Library
  • Oakley Industries Sub Assembly
  • The Ohio & Michigan Paper Company
  • Ohio Airs
  • Ohio CAT
  • Ohio Govt-Lucas Ottawa Wood County State of Ohio
  • The Ohio State University
  • O-I Glass, Inc.
  • O-I Glass, Inc. Retirees
  • Oregon City Schools Oregon Board of Education
  • O’Reilly Auto Parts
  • Oswald Companies
  • Otsego Local School District Otsego Board of Education
  • Ottawa County Auditor
  • Ottawa County Family Advocacy Center
  • Ottawa Hills Schools
  • Owens Community College
  • Owens Corning
  • Owens Corning 201 Retiree Club
  • Palmer Associates, Inc.
  • Palmer Energy Company
  • Paychex, Inc.
  • P.E.O. Sisterhood Chapter AI
  • Pepsi Beverages Company
  • Pepsi out of area
  • Perrysburg Board of Education
  • Perrysburg Rotary Service Foundation
  • Pilkington
  • Plastic Technologies, Inc.
  • PNC
  • Poggemeyer Design Group
  • Port Clinton City School District
  • Port Clinton Lions Club Inc Activity Account
  • Port Clinton Rotary Club
  • Portage Resale Center
  • Premier Bank
  • PricewaterhouseCoopers LLP
  • Principle Business Enterprises, Inc.
  • Pro Tec Coating Company
  • Professionals Guild of Ohio
  • ProMedica
  • ProMedica Continuing Care Services
  • ProMedica Credit Union
  • ProMedica Flower Hospital
  • ProMedica Health System Corporate Office
  • ProMedica Retirees
  • ProMedica Toledo Hospital & Toledo Children’s Hospital
  • Recovery Helpline for2-1-1-Wood
  • Regal
  • Rehmann
  • Reichle Klein Group
  • Republic Services of Toledo
  • Right to Counsel Pilot Grant
  • R.J. Runge Company, Inc.
  • Robison, Curphey & O’Connell, LLC
  • Rockwell Sales Office
  • Romanoff Industries, Inc.
  • Roose & Ressler A Legal Prof. Assoc.
  • Rosenboom Machine & Tool
  • Rossford Exempted Village School District
  • Rossford Public Library
  • Rudolph/Libbe Inc., GEM Industrial, Inc.
  • Ruth Ann’s House
  • RVI
  • S J S Investment Consulting
  • A. Storer & Sons Company
  • Salvation Army – Northwest Ohio Area Services (Eastern Territory)
  • Savage & Associates Contractors
  • Savage & Associates, Inc.
  • Scheib-Snow & Company
  • Schwebel Baking Company
  • Sheet Metal Workers Local 33
  • Shortridge Landscaping and Excavation LLC
  • Shrader Tire & Oil Division ATI Warehouse
  • Shumaker, Loop & Kendrick, LLP
  • Siemer TANF Expansion Grant
  • Signature Associates
  • Signature Bank, NA
  • Southeastern Container, Inc.
  • Spartan Chemical Company, Inc.
  • Spengler Nathanson P.L.L.
  • Springfield Local Schools
  • SSOE Group
  • St. Mark’s Lutheran
  • Stellantis North America.
  • Stranahan Theater St. Performing Arts LLC
  • Strategic Alliance Partnership-SAP Grant
  • Stryker Instruments
  • Sun Federal Credit Union Attn: Human Resources
  • Superior Credit Union
  • Superior Uniform Sales, Inc.
  • Sutton Property Leasing LTD.
  • Sylvania Schools
  • Target Stores
  • Taylor Automotive Family
  • TDH Enterprises
  • Teledyne Continental Motors Turbine Engines & UAW Local 12
  • TH Plastics, Inc.
  • Therma Tru Retirees
  • Therma-Tru Corporation
  • Thermodyn Corporation
  • Tireman/Auto Service Centers
  • TKBW Foundation
  • TLCHB-HCRP Grant
  • TLCHB-HMIS Grant
  • Toledo Area U.A.W. CAP Council
  • Toledo Alliance for the Performing Arts
  • Toledo Building Services
  • Toledo Clinic
  • Toledo Day Nursery
  • Toledo Edison/A FirstEnergy Company
  • Toledo Engineering Company, Inc.
  • Toledo Federation of Teachers Local 250
  • Toledo GROWs Agency
  • Toledo Metro Area Council of Governments Toledo Metropolitan Area Council of Gov
  • Toledo Metro Federal Credit Union
  • The Toledo Museum of Art
  • Toledo Port Council
  • Toledo Public Schools & Affiliated Unions
  • Toledo Public Schools Hubs GRANT
  • Toledo Refining Company
  • Toledo Refining Company Vendors
  • Toledo Regional Chamber of Commerce
  • Toledo Rotary Club Foundation
  • Toledo Surgical Specialists, Inc.
  • Toledo Transmission Operations & UAW Local 14
  • Toledo-Lucas County Homelessness Board
  • Toledo-Lucas County Port Authority
  • Toledo-Lucas County Public Library
  • Toth Industries, Inc. & UAW Local 12
  • Trust Company Family Offices
  • TTL Associates, Inc.
  • Turn To The Wonderful Fund
  • The Tyo Mathias Team Re/Max Preferred Associates
  • UAW CIO Local No. 1101-Local 4199 UAW
  • UAW International Union Local 573
  • UAW Local 12
  • UAW Local 1219
  • UAW Local 14
  • UAW Local 2147
  • UAW Local 2209
  • UAW Local 2213
  • UAW Local 440
  • UAW Local 685
  • UAW Local 70
  • U.A.W. Local No. 977
  • UAW Region 2-B International Union-UAW
  • UBS Financial Services, Inc. Touchstone Wealth Partners
  • Unison Health
  • United Auto Workers Local 2269
  • United Brotherhood of Carpenters Local 351
  • United Food & Commercial Workers 75 UFCW Local 75
  • United Health Group
  • United Way of Greater Toledo Employees
  • United Way of Greater Toledo Retirees
  • United Way Worldwide
  • The University of Toledo
  • University of Toledo Foundation
  • University of Toledo Retirees
  • Upic Solutions
  • UPS
  • US Gypsum Company
  • UW 211 Lucas County Title XX Grant
  • V Project
  • Vin Devers, Inc. Vin Devers Autohaus of Sylvania
  • Vita Plate Battery
  • Volunteers of America Greater Ohio – Toledo
  • Walgreens Distribution Center
  • Walmart
  • Waterford Bank, N.A.
  • Way Public Library
  • Way Public Library Foundation
  • Wayne Public Library
  • Welch Packaging Group, Inc.
  • Welltower Inc.
  • Westfield Company
  • Weston Public Library
  • WGTE-TV 30 Public Media
  • Whirlpool Corporation
  • Willis Day Storage Company
  • Wood County Board of Developmental Disabilities
  • Wood County Committee on Aging
  • Wood County District Public Library
  • Wood County Educational Service Center
  • Wood County Government Offices
  • Wood County Hospital
  • Wood County Hospital Retirees
  • Woodlawn Cemetery Association
  • Work Leads to Independence – WLI
  • WSOS Community Action
  • YMCA/JCC of Greater Toledo
  • YWCA Northwest Ohio
  • Zepf Center
  • Zonta Club of Bowling Green
  • 2 Anonymous Companies