Committees

Committees

Our organization is proud to work with numerous committees across our three county footprint. These volunteers help strengthen our Greater Toledo community in the areas of education, income stability and health. Committee members noted are reflective of the previous recognition year! 

African American Leadership Council — Joint Council

  • Micheal Alexander
  • Emily Avery
  • NaTasha D. Baker
  • Alan L. Bannister
  • Asha D. Barnes
  • Lionel D. Brock
  • Natalie Edwards
  • Faith A. Hairston
  • Candice L. Harrison
  • Treva Jeffries
  • Rev. John C. Jones
  • Marriah Kornowa
  • Dr. Patrice McClellan
  • Evelyn R. McKinney
  • Willie L. McKether
  • Rhonda B. Sewell
  • Celeste Smith
  • Craig L. Teamer
  • Reginald Temple

African American Leadership Council — Leadership Development Committee

  • Asha Barnes
  • Ashley Bunn
  • Sommer Clayborne
  • Katina Gaston
  • Angela January
  • Rev. John Jones
  • Dr. Patrice McClellan
  • Willie McKether
  • Reginald Temple

African American Leadership Council — Membership Committee

  • Tricia Allen
  • NaTasha Baker
  • Kristal Barham
  • Unique Britton
  • Lionel Brock
  • Ashley Bunn
  • Sommer Clayborne
  • Victor Coleman Jr.
  • Amanda Davis
  • Natalie Edwards
  • Susan Hamilton
  • Karrie Jackson
  • Betina Layson
  • Valerie Novak
  • Frederick Ruffin
  • Celeste Smith
  • Jarrah Smith

African American Leadership Council — Scholarship Committee

  • Treva Jeffries
  • Dr. Willie McKether
  • Rhonda Sewell

African American Leadership Council — Strategic Partnership Committee

  • Candice Harrison
  • John Jones
  • Rhonda Sewell
  • Craig Teamer

Audit/990 Review Team

  • Rollie Abel
  • Brett Bucher
  • Daniel Dunphy
  • Kyle D. Lynch

Audit/Finance Committee

  • Andrew Dale
  • Richard Faist
  • John Granato
  • John Lewis
  • Branch Springer
  • Joseph Sweeney
  • Kenneth Valuska

Board of Directors

  • Sarah Allan
  • Jamie Beier-Grant
  • Frank Bloomquist
  • Dawn Buskey
  • Richard Crayon II
  • Andrew Dale
  • Kevin Dalton
  • Gerald Danes
  • Kathleen Doty
  • Dr. Romules Durant
  • Alex Gerken
  • John Granato
  • Dr. Gregory Guzman
  • James Kamsickas
  • William McDonnell
  • Erica Parish
  • Wendy Pestrue
  • Paula Russell
  • Olivia Summons
  • Bradley Toft
  • Thomas Waggoner

Campaign Cabinet

  • Mary Arquette
  • Laura Hanley
  • Michael Hart
  • Joel Jerger
  • John Kevern
  • Jon Miller
  • David Nunn
  • Susan Palmer
  • Thomas Palmer
  • Randall Parker
  • Harlan Reichle Jr.
  • Olivia Summons
  • Bradley Toft

Community Impact Cabinet

  • Sarah Allan
  • Betty Anzaldua
  • Tyran Boyd
  • Jennifer Buch
  • Gerald Danes
  • Lawrence Friedman
  • Faith Hairston
  • Lena Harris
  • Pr. John Hobbs III
  • Mary Kennedy
  • Elizabeth Lewin
  • Erica Parish
  • Brenda Provenzale
  • V Jane Rosser

Community Solutions Team

  • Sarah Allan
  • William Brennan
  • Catherine Carroll
  • Robert Casaletta
  • David Conover
  • Lena Harris
  • Ebonie Jackson
  • Melissa Jeter
  • Elizabeth Lewin
  • Jennifer McCloskey
  • Melisa Nusbaum
  • Jennifer Spoore
  • Robin Stone
  • Fulton Wick

Compensation Committee

  • Dawn Buskey
  • Paula Russell
  • Kristen Sebek
  • Thomas Waggoner

Emerging Leaders — Executive Committee

  • Nicole Amborski
  • Joseph Bajas
  • Tyran Boyd
  • Lindsay Buker
  • Danyal Harris
  • Madison Huff
  • Dan Imfeld
  • Blaine Kuneman
  • Nicholas Mancinotti
  • Kaitlin Mikula
  • Chad Rutkowski
  • Corey Smith
  • Jackie Tussing

Emerging Leaders — Lead Committee

  • Danyal Harris
  • Blaine Kuneman

Emerging Leaders — Membership Committee

  • Madison Huff
  • Kaitlin Mikula

Emerging Leaders — Mentorship Committee

  • Dan Imfed
  • Corey Smith

Emerging Leaders — Serve United Committee

  • Nicole Amborski
  • Joseph Bajas
  • Nicholas Mancinotti

Emerging Leaders — Stocking Stuffer Committee

  • Nicole Amborski
  • Amy Bartholomew
  • Lindsay Buker
  • Dan Imfeld
  • Robert Rice
  • Sadah Tadessee

Executive Committee

  • John Granato
  • Erica Parish
  • Olivia Summons
  • Thomas Waggoner

Governance Committee

  • Alex Gerken
  • Dennis Johnson
  • Paula Russell
  • Thomas Waggoner

Internal Volunteers & Interns

  • Amanda Black
  • Hyo Kim

Labor Community Services Planning Committee

  • Michael Sampsel
  • Deborah Shufelt
  • Carol Wawrzyniak

Ottawa County Advisory Council

  • Edgar Carlson
  • Dan Charna
  • Alison Falls
  • Jamie Beier-Grant
  • Ruthann House
  • Jessica Kowalski
  • Connie Roberts
  • Marsha Skinner
  • Ken Williams

Ottawa County Results Team

  • Brenda Barton
  • Jennifer Buch
  • Robert Candage
  • Debbie Charna
  • Kathy Gallogly
  • Emily Gerber
  • Nicole Kochensbarger
  • Aja Kohlenberg
  • Angie Lipstraw
  • Lynne O'Neal
  • Brenda Provenzale
  • April Schalk
  • Sara Stahl
  • Dr. Cynthia Staudt
  • William Weinheimer
  • Anthony Wells

Pension Committee

  • Joyce Blanton
  • Adele Jasion
  • Russell Mitchell
  • Robert Pruger
  • Kevin Smith
  • Melissa Wetzel CEBS
  • Lee Wunschel

Retire United — Executive Leadership Committee

  • Jeffrey Finch
  • Ruthann Finch
  • Barbara Floyd
  • Karen Fraker
  • Bret Fry
  • Carol Haddix
  • Jane Moore
  • Melody Piller

Volunteer Center Committee

  • Rhonda Brown
  • Lindsay Buker
  • Diane Dixon
  • Stayce Fowler
  • Gaye Martin
  • Emilio Ramirez
  • Jennifer Vancil

Women's Initiative — Board

  • Nicole Candle
  • Catherine Carroll
  • Sheri Copanic
  • Sara Jane DeHoff
  • Rebecca Dickerson
  • Jenean Ferree
  • Kate Fineske
  • Adrienne Green
  • Mary Kennedy
  • Ann McCauley
  • Lindsay McKibben
  • Erin McPartland
  • April Smucker
  • Michelle Walker
  • Deborah Williams

Women's Initiative — Membership & Outreach Committee

  • Jenean Ferree
  • Kate Fineske
  • Melissa Glaze
  • Kristyn Greisiger
  • Margaret Lockhart
  • Sara Pearson
  • Amy Popelar
  • Meg Ressner
  • Sheri Rutter
  • Kristine Smith
  • Kristie Standfield

Women's Initiative — Pursuing Inspiration Event Committee

  • Tammie Brainard
  • Nicole Candle
  • Rebecca Dickerson
  • Kate Fineske
  • Michelle Hallstrom
  • Regina Mapstone
  • Kathryn Miller
  • Sherri Rutter
  • Sara Smith
  • April Smucker
  • Carolyn Sulewski
  • Jackie Tussing
  • Rachel Watson
  • Deborah Williams

Women's Initiative — Spring Panel Committee

  • Jessica Biggs
  • Nicole Candle
  • Dr. Angela Clark-Taylor
  • Leah Conlan
  • Kaitlyn Dummitt
  • Linda Fayerweather
  • Rachel Gagnon
  • Jamie Hamilton
  • Laura Hanley
  • Lauren Hornberger
  • Lisa Kennedy-Fink
  • Libby Langenderfer
  • Erin McPartland
  • Kaitlyn Payne
  • Melissa Pershing
  • Kathryn Robinson
  • Tamara Wittkofske

Women's Initiative — WordShop

  • Catherine Carroll

Wood County Advisory Council

  • Janis Bergeron
  • Kyle Clark
  • Gerald Danes
  • Barbara Ford
  • Brady Gaskins
  • Gregory Kegler
  • David Kubacki
  • Nichole MacKnight
  • Dr. Thomas Milbrodt
  • Skip Rice
  • Michael Rywalski
  • Bernard Scott
  • Brent Welker

Wood County Community Solutions Team

  • Sylvia Chandler
  • Beth Genson
  • Kylie Jennings
  • Claude Kilpatrick
  • Mindy McCarthy
  • Dr. Thomas Milbrodt
  • Dr. Russell Mills
  • V. Jane Rosser
  • Maria Simon
  • Maricarol Torsok-Hrabovsky